| NuDauInfoPers a întrebat:

Aceasta este o intrebare pentru studentii de la Automatica si Calculatoare politehnica.
Ce limbaje de programare se studiaza?
Se studiaza python?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se invata programare. In ce limbaj o pui tu in practica e mai puțin relevant.in functie de curs, profesor si de facultate ai destula libertate sa aplici ce inveti in orice limbaj.

| Ineys a răspuns:

Daca nu se studiaza Python tu nu poti sa-l studiezi pe cont propriu? Toate limbajele de programare seamana intre ele. De fapt ce e important de invatat nici macar nu are legatura cu vreun limbaj anume. Trebuie sa inveti sa te adaptezi cat mai multor limbaje si sa poti invata un limbaj nou in cateva zile. Pana la urma sunt mici diferente de sintaxa. Programarea e aceeasi.
Ori ca scrii int x=y+z;
Ori ca scrii add $t0, $t1, $t2 e acelasi lucru.