| change12 a întrebat:

Aceasta nu este o intrebare, vreau doar sa-mi exprim frustrarea pentru diferenta dintre profile la liceu, in acelasi liceu profilul uman are ore mult mai putine si mai usoare decat realul, cei de la uman la mate nu fac nimic si primesc media 8 minim in timp ce la real la romana inveti, te asculta si visezi la un 7, umanul face muzica (o medie de 10 in plus) pe care realul nu o mai face dintr-a 11-ea. Azi s-au afisat cei care au primit bursa de merit (medii peste 9, 50), clasa de a 11-ea de stiinte sociale a primit 8-9 burse cand toate clasele de la real adunate nu au 5. Nu inteleg de ce se pune accentul la real pe limbi straine ca la uman (in afara de teza, e la fel).Si de ce da si realul bac la romana? (care nu e foarte usor). Nu zic ca la real(mate info) numarul orelor de religie este egal cu numarul orelor de biologie si chimie (1 ora, biologia si chimia fiind materii optionale de bac).

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Iata de ce notele din timpul liceului nu vor mai conta pentru facultate (acolo unde se practica aceasta metoda de admitere), ci numai media bacului.

| suffarstar a răspuns:

E normal ca la uman sa nu prea faci mate,in schimb,limba romana iti trebuie peste tot. Oricum,tot sitemul de educatie e puscat,dupa parerea mea,ar trebui restructurat. Eu, de exemplu, la profil turism si alimentatie, dau bacul la matematica, ceea ce mi se pare absurd. Nu ai ce sa faci.

| Crasmaru_Vlad_1998 a răspuns:

Asta adreseaj ministerului.