| Velicu_Alexandra_1995 a întrebat:

Acidul benzoic este un acid mai tare decat acetic?

4 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Bună, da, are K.a(constanta de aciditate mai mare).

| Deliiiia a răspuns (pentru Deliiiia):

(Acidul acetic e mai tare, are K.a 4, 8 iar cel benzoic 4, 2) happy

| asdfq a răspuns:

Avand in vedere ca se foloseste in conservanti iar acidul acetic apare in otet, ambele facand parte din categoria acizilor slabi, nu cred ca exista vreo diferenta radicala intre ele privind toxicitate.

| Andreea87978787 a răspuns:

Buna! Si acidul benzoic cat si acidul acetic sunt catalogate ca fiind destul de slabi. Dar, acidul acetic este o idee mai puternica. Diferenta fiind culoarea, mirosul. Cel benzoic este un acid aromat, fiind destul de inflamabil (este folosit in alimente), iar acidul acetic este incolor, dar si el la randul lui are un miros iritabil, este folosit de exemplu ca si otet.