| bibibc6a a întrebat:

Acum cateva zile am dat evaluarea nationala.La matematica, la subiectul 3, pb 1, subpunctul b trebuia sa arat ca 3 pct sunt coliniare. Rezolvarea mea nu a fost ca cea din barem, dar stiu ca e buna (am aratat prin unghi de 180 grade).Voi fi depunctata? Si la subpunctul c,am scris ca N este centru de greutate,deci DQ mediana va trece prin el, iar din moment ce triunghiul era echilateral mediana era si inaltime, deci erau perpendiculare.E bine? Voi fi depunctata ca n-am scris ca in barem?

Răspuns Câştigător
| Anjaa a răspuns:

Bună, și eu am dat anul acesta evaluare națională și la coliniaritate am aratat ca acel unghi are 180 de grade. Nu este greșit și se va puncta. La matematica mereu vor exista mai multe modalități de rezolvare și orice alta modalitate argumentată cum trebuie va fi luată în considerare.
La problema 1 de la III sub c) este foarte bine cum ai demonstrat atat timp cat nu ai omis sa demonstrezi ca triunghiul este echilateral. Este o alta modalitate care va fi punctata dacă ai scris complet. Nu trebuie sa iti faci griji!
Multă bafta!

| bibibc6a explică (pentru Anjaa):

Mersiii.La fel si tie!

2 răspunsuri:
| AlinutzaAlina1999 a răspuns:

Si eu la fel am facut... daca imi puncteaza cred ca iau 9