| XCoryZ a întrebat:

Adjectiv este insusirea unui obiect? Adica frumos, urat, darapanat, curat...etc? Ms!

Răspuns Câştigător
| LoStEyEs a răspuns:

Da:adjectivul descrie obiectul. obiectul poate fi: fragil, stricat, darapanat, etc big grin

5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Bineinteles! Iar ca parte de propozitie, este atribut adjectival!

| blueangel99 a răspuns:

Adjectivul sta pe langa un substantiv si arata o insusire a acestuia.
Deci, da, asa e.
Pa, pa!

| MLVenus a răspuns:

Da

| paul4ev3r a răspuns:

Da

| eumarix a răspuns:

Adjectivul este o insusire a unui lucru/obiect/persoana/animal in general al substantivelor