| Duluman2002 a întrebat:

Aduce vreun avantaj daca pe langa licenta si master, ai studii de doctorat in cadrul unei facultati?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doctoratul nu il da oricine. Doar cine vrea o carieră in invatamantul superior sau in cercetare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un doctorat certifică un nivel înalt de expertiză și competență academică într-un domeniu. Astfel absolvirea unui doctorat, este o condiție de angajare la o facultate, cadru didactic sau cercetăror, sau consultant sau manager în funcție înaltă într-o corporație.

| aXy99 a răspuns:

Daca ai doctorat poti sa predai in mediul universitar.

| Bizon95 a răspuns:

Cum poate cineva, care se uita la a lua un doctorat sa NU gandeasca din directie opusa... DELOC?!?
asta imi aduce aminte de "injuraturi" intre savanti din "The Big Bang Theory" de gen:

"EVIDENT ca nu te duce mintea, doar ai un singur doctorat" big grin

asa si aici EVIDENT ca sunt niste avantaje, altfel nu s-ar chinui nimeni cu asa un examen
si nu e numai ce ti-au spus raspunsurile de mai sus, si in mediul privat esti MULT mai apreciat daca ai un doctorat, atat timp cat este cautare pentru disciplina in care te-ai specializat tu!

| Eireann a răspuns:

Doar daca vrei sa ramai in mediul universitar si sa predai sau sa te implici in cercetare.