| Mario1994 a întrebat:

Ai avut mereu probleme cu tatăl tau /mama ta vitregă? De ce nu poate fi mamă vitregă ca o mamă biologică adevărată?

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Din cauza mentalităţii comuniste ce încă mai persistă în mintea românilor, mentalitate ce se referă la faptul că dacă nu a făcut el/ea copilul, nu e copilul ei/lui ceea ce este complet greşit d.p.m.d.v. că părintele copilului NU e cel ce-l face, ci cel ce-l creşte, numai că românii încă nu au înţeles asta.

| Nemessys a răspuns:

In situatii de genu, persoanele alea nu pot fi asa cum te astepti tu deoarece de cele mai multe ori ele vor doar partenerul, nu si copilul. Ala vine asa.,, la pachet" si bineinteles ca reprezinta o piedica. Iti dai seama cand este vorba de o iesire, o intreaga noapte petrecuta impreuna, poate chiar si de o calatorie, concediu, plecat undeva mai departe, evident ca intervin miile de motive precum,, nu pot ca trebuie sa fac aia la copil",,, nu pot pentru ca nu am cu cine sa las copilul" Si etc. Iti dai seama ca e foarte enervant si intr-un fel se creeaza o ura asupra copilului.
Ar mai fi o posibilitate cum ar fi ca persoana aia detesta copii (cum sunt si eu).

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Mda. Cam asa e. Dar niciodată nu va fi cineva mai bun ca mama. Mama e o singură mamă pe care o ai. Corect? De exemplu, mama stă 10 ani cu un bărbat care nici nu mă suportă, nu mă acceptă nici acum ca pe copilul lui.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru ca in cazul parintilor vitregi nu exista acel instinct, exista de ex instinctul de mama care apare intotdeauna cand naste un copil si ajunge sa il iubeasca neconditionat si practic sa o doara sufletul pentru tot ce face copilul ei. Nu prea se poate exprima in cuvinte, o sa intelegi asta cand o sa ai si tu copii. Ai vazut ca si cand copilul face ceva de condamnat de ex ajunge criminal, mama tot mama ramane si isi accepta copilul asa cum e, e criminal dar e copilul ei pentru ca asta e instinctul. Cel putin la 95% dintre mame (sau chiar mai mult).
Unei mame vitrege nu ii poti cere sa iubeasca un copil ca si cum ar fi al ei, adica ar putea dar nu toate femeile pot si nu trebuie condamnate, dar totusi o anume afectiune, un anumit respect tot trebuie sa existe.

| Mario1994 explică (pentru Furnicuta000):

Asta e adevărat. Dacă ți-aș spune situația mea. Mama e divorțată de tata și nu mai sunt împreună de 16 ani. Mama sta de 10 ani cu un bărbat și nu mă suportă, nu m-a acceptat ca pe copilu lui. happy ma vede ca pe o straina

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mario1994):

Din pacate nu poti sa ii impui cuiva sa te iubeasca intr-o anumita masura. Sunt sigura ca totusi tine la tine si cu siguranta si-ar face griji daca ai pati ceva, dar in felul lui.

| Mario1994 explică (pentru Furnicuta000):

Tata nu mai e. A murit într-un accident rutier.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mario1994):

Imi pare rau sad

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Depinde, așteptările și părerile pe care le avem referitor la alți oameni sunt influențate de mulți factori, inclusiv de alți oameni. Dacă e să fim sinceri și realiști, există foarte mulți copii cu părinți naturali, a căror viață este un calvar, sau un eșec permanent. Tot așa, și mulți copii cu unul sau ambii părinți decedați sau vitregi, dar al căror drum în viață este normal sau chiar fascinant.

| lalaura94 a răspuns:

Mama vitrega n-a dat niciodata nici doua parale pe mine, la fel si tatal vitreg laughing

| VasileEmilia a răspuns:

Se poate ca parintele vitreg sa te iubeasca, dar sa nu o arate. Funda?