| AnastasyaPopp a întrebat:

Ajutor! Dau test la romana! Ziceti-mi va rog functia sintactica a pronumelui reflexic "si" din exemplul: Nimeni nu si-o face.(tema). Ce valoare morfologica are cuvantul ce in: Ce ai spus?, ce parere ai?, stiu ce am de facut., Spune ce intentii ai., Are un ce profit din asta., Ce bine ai explicat!? Ajutor!

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Tu nici nu știi ce vrei.

| AnastasyaPopp explică (pentru corolav):

Bine ca tu stii. Hai, mai incet cu gura.

| anonimspecial a răspuns:

Nimeni nu isi face tema. Este regula ca daca un pronume reflexiv nu poate fi dublat de alta forma atunci nu are functie sintactica. Aici poate fi dublat. Nimeni nu isi face tema sa. Deci este Atribut pronominal in Dativul posesiv

http://limba-romana.ucoz.ro/index/dat/0-474

esti in clasa a 6.a?

| AnastasyaPopp explică (pentru anonimspecial):

Nu era o tema, dar nu conteaza. Oricum am dat testul si nu am nevoie de chestii gen "Nimeni nu isi face tema". Nu imi pasa. Nu mai am nevoie de ajutor. Sunt a 7 a chiar. Da nu-i bai. Lasa.

| anonimspecial a răspuns (pentru AnastasyaPopp):

Aaaa... Nu am inteles la ce te referi... Eu am inteles cand ai scris Nimeni nu si-o face.(tema) ca pronumele "o" se referea la tema, ca fiind complement direct subinteles, nu am spus asta, referindu-ma la elevii, inclusiv tu, am crezut ca facea parte din propozitie. Scuze pentru eroare

| anonimspecial a răspuns (pentru anonimspecial):

Si cand am inceput raspunsul cu propozitia data, voiam sa dau de inteles o alta forma, prin care puteai sa afli mai usor functia, neschimband sensul propozitiei. Imi pare rau ca te-am derutat la test sau ceva de genu