| Andrei5000 a întrebat:

Ajutor! I-mi poate spune cineva care este cea mai buna si usoara facultate de la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi. Vreau sa dau in toamna la facultate si nu sunt decis!

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Felicitări pentru alegerea făcută în primul rând! Universitatea Alexandru Ioan Cuza este printre cele mai bune din ţară. Depinde foarte mult ce domeniu te atrage pe tine şi ce profil ai absolvit pentru că degeaba îţi pot spune eu că ar fi uşoară Facultatea de Matematică dacă tu ai făcut Filologie. Facultăţi frumoase, din punctul meu de vedere ar fi: Facultatea de Drept (4 ani dar este foarte, foarte grea. Foarte mult de învăţat şi greu de pătruns în sistem), Facultatea de Litere, dacă mergi pe Traducere şi Interpretare cred că ar fi de viitor, Facultatea de Geografie e frumoasă pentru că ai ocazia să mergi în multe deplasări aproape în toată ţara, poate chiar şi în străinătate şi durează 3 ani, Facultatea de Biologie este la fel, se fac excursii, experimente etc. Contează foarte mult ce îţi doreşti tu cu adevărat să faci în viaţă. Nu prea există facultate simplă, în sensul de a promova examenele fără să înveţi. Toate facultăţile sunt dificile în felul lor! Mult succes în alegerea pe care o vei face!

Toate cele bune!

| dannyel86 a răspuns:

Nu trebuie sa cauti pe cea mai usoara, ci acea facultate care crezi ca ti se potriveste. Foarte bine ca ai ales Universitatea Cuza, dar trebuie sa te gandesti la acea facultate care iti permite pe viitor sa intri in campul muncii (la stat sau la privat). Eu am facut Dreptul la Cuza Iasi, dar un ochi rade si unul plange. Asta mi-am dorit sa fac, dar se intra greu in sistem si sunt nevoit sa ma reprofilez (studiile superioare au avantajele lor in aproape orice domeniu).

| peperonies a răspuns:

I-mi nu se scrie niciodata asa.