| geoalina19 a întrebat:

Alaska este un oras din S.U.A?

Răspuns Câştigător
| Bοgdαη a răspuns:

Alaska (AFI: [əˈlæskə]) este un stat al Statelor Unite ale Americii situat în extremitatea nord vestică a continentului America de Nord. A devenit cel de-al patruzeci și nouălea stat al Uniunii nord-americane, la 3 ianuarie 1959, după ce fusese teritoriu al Statelor Unite, Alaska Territory, între 1912 și 1959. Numele "Alaska" provine cel mai probabil din cuvântul Alyeska din aleutină însemnând "țară mare", sau "continent", sau "pământ mare".
pentru mai multe detalii:http://ro.wikipedia.org/wiki/Alaska
bafta!

14 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

E un stat

| HurremSultan a răspuns:

Alaska este un stat al Statelor Unite ale Americii. Găseşti mai multe pe Wikipedia. wave

| trolololo a răspuns:

Alaska e o comuna din SUA.

| Idc12345 a răspuns (pentru trolololo):

Se vede ca habar n-ai de geografie. esti cumva corigent la aceasta materie?

| trolololo a răspuns (pentru Idc12345):

Evident. Era suficient sa caute Alaska in Google și găsea toate informațiile... Prostia e mare.

| Idc12345 a răspuns (pentru trolololo):

Eu ziceam de tine.Cum sa fie Alaska comuna?

| trolololo a răspuns (pentru Idc12345):

Crezi ca nu știu ca Alaska e un stat?

| Idc12345 a răspuns (pentru trolololo):

Sa fiu sincer, da, asta cred.

| ferdin a răspuns:

Este o peninsula ce apartine de S.U.A

| Alex442 a răspuns:

Este un stat apartinand S.U.A(se afla in nord-vestul Am de Nord, sunt niste munti)

| anonimus25 a răspuns:

Alaska este un stat al Statelor Unite ale Americii situat în extremitatea nord vestică a continentului America de Nord.

| StiXxX a răspuns:

Asa se pare...si este considerat al 51 stat americanhappy funda?

| suntserios a răspuns (pentru StiXxX):

Este un stat nu un oras

| w4n73d a răspuns:

Este un stat apartind S.U.A