| Andrei21000000000000000000000000 a întrebat:

Alaturi de cine, au luptat Romanii in primul si al doilea razboi mondial? impotriva cui?

Răspuns Câştigător
| Aphrodytha a răspuns:

In 16 aug 1916 de partea antantei (Imperiul Rus
Franța
Imperiul Britanic
Italia
Statele Unite
Belgia
Canada
Grecia
Muntenegru
Portugalia
România
Serbia
Spania) contra Puterilor centrale ( Austro-Ungaria
Imperiul German
Turcia Otomană
Bulgaria)
Si in al 2 lea a intrat in 22 iunie 1941 alaturi de Axa (Germania Nazistă, Italia Fascistă, și Japonia imperialistă Ungaria și Finlanda) contra antantei(Franța și Marea Britanie, Uniunea sovietica, Cehoslovacia)
si dupa ce-a pierdut teritorii =>>> În urma loviturii de stat de la 23 August 1944, România a ieșit din alianța cu Puterile Axei, a declarat încetarea unilaterală a războiului împotriva Aliaților și a declarat război Germaniei naziste și Ungariei.

| Aphrodytha a răspuns (pentru Aphrodytha):

La al 2 lea de partea antantei au intrat mai tarziu si :Australia, Noua Zeelanda, Nepal, Newfoundland, Tonga, Africa de Sud și Canada Si SUA

3 răspunsuri:
| Natuuu a răspuns:

Romanii au fost aliatui cu Antanta (Italia,Rusia,Franta,Spania,Serbia,Portugalia,Grecia,Canada,Statele Unite, Anglia, Belgia) si au luptat contra Puterilor Centrale(Germania, Autro-Ungaria, Turcia, Bulgaria)

| criss007 a răspuns:

Pai romanii nu au luptat numai de o parte pana la sfarsit ei s-au schimbat dupa cum le era in avantaj