| numerandom17 a întrebat:

@alex0507
(aceasta intrebare este destinata lui alex0507)
buna, imi cer scuze pentru deranj, dar as vrea sa iau lelgatura cu dumneavoastra. eu sunt in clasa a 8-a si peste cateva zile trebuie sa imi pun optiunile pentru liceu. eu de mica vreau sa devin veterinar si stiu ca asta presupune multa munca dar sunt dispusa sa fac tot ceea ce e nevoie pentru a reusi in acest domeniu pentru ca iubesc foarte mult animalele si vreau sa le ajut. deci, cum spuneam, vreau sa devin veterinar si am vazut ca si dumneavoastra sunteti medic veterinar (mi-ati raspuns mai de mult la o intrebare si pe atunci erati student in anul 4). sunt din targu mures si am vrut sa merg la un liceul agricol deoarece acolo este profil de tehnician veterinar si m-am gandit ca acest profil m-ar ajuta foarte mult pentru facultate, insa liceul agricol din oras ete unul pe care toata lumea il considera slab...toata lumea spune ca e un liceu unde nu prea se face scoala, unde profesorii nu isi dau intersul..probabil ca asa e, dar eu mi-as fi dorit foarte mult sa invat macar putin din ceea ce va urma la facultate. stiu ca e bine si la un profil de bio-chimie, dar totusi cred ca ar fi fost mult mai de folos daca m-as duce la un liceu cu specializare in tehnician veterinar. acum, as dori sa va cer un sfat, chiar mi-as dori aceasta cariera si as vrea un sfat de la un profesionist.ce sa fac? ce drum sa aleg? ..sunt foarte indecisa. poate ati putea sa imi recomandati niste manuale din care sa invat in paralel in timpul liceului.
as dori sa va mai intreb inca ceva: la profilul de bio chimie se face si antomia omului si as vrea sa stiu daca e folositoare in cariera de veterinar. daca merita sa o invat foarte bine sau doar sa stiu cate ceva.
va multumesc foarte mult si v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde si daca eventual m-ati indruma, spunandu-mi din propria experienta cate ceva. va multumesc enorm si astep raspunsul dumneavoastra!
o seara placuta si un weekend minunat!

1 răspuns:
| xToToShelx a răspuns:

Scuza-ma ca intervin dar nu ai nevoie de sfatul unui medic, cel putin pentru indrumarea catre un liceubig grin. Orice liceu cu profil real unde ai de ales (intensiv bio, chimie, engleza etc) e foarte bun. Mai incolo vei avea nevoie de sfaturi pentru facultati dar pana atunci, cum am mai spus, orice liceu teoretic cu profil real e bunbig grin. Sper ca te-am ajutatbig grin