| Lotte_4915 a întrebat:

Am 10 ani si vreau sa citesc niste carti bune. Ce carti stiti? Apropo, vreau sa aveti in vedere ca nu vreau povesti, ca eu am citit in 2 saptamani Elevul Dima Dintr-a Saptea de Mihail Drumes. Vot si fundit la cel mai bun rs! astept big grin

15 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

J.D.Salinger-De veghe in lanul de secara
Mircea Eliade-Romanul adolescentului miop
Mircea Eliade-Maitreyi
Nathaniel Hawthorne-Litera stacojie
William Goulding-Imparatul mustelor
Charlotte Bronte-Jane Eyre
Robert Louis Stevenson-Insula comorii
Octavian Paler-Viata pe un peron
J.R.R. Tolkien-Stapanul Inelelor
Alexandre Dumas-Cei trei muschetari
Stendhal-Rosu si negru
F.M. Dostoievski-Adolescentul
Si cam tot ce gasesti de la Jules Verne, Frank Herbert si Isaac Asimov-sunt autori mai mult SF, dar sunt foarte buni.Pace!

| Anonime a răspuns:

Insula Mistrioasa de Jules Verne, Capitan la 15 ani...sunt bune cele scrise de Jules Verne,nu au cum sa nu-ti placa'happy,Aventurile lui Tom Sawyer,Colt Alb,Tartarin din Tarascon,Singur pe lume,Amintiri din copilarie,Greuceanu,La Medeleni,Ulita copilariei de Ionel Teodoreanu,si poti si citi si Pacala, e foarte amuzant, eu am recitit acea carte de zeci de ori.Bafta! fundita?big grin

| rolly3342 a răspuns:

Bravo c8ile.

| Ruddy_2272 a răspuns:

Corijent la limba romana-Minulescu,Recreatia mare si Sa stam de vorba fara catalog -Santimbreanu, Jurnalul unui pusti-Jeff Kenny, Cartea minciunilor-James Moloney sigur o sa-ti placa.

| LiGhT015 a răspuns:

Stiu doar 2 big grin Preferatele mele:"Aventurile lui Tom Sawyer"de Mark Twain si "Cartile Junglei"de Rudyard Kipling

| Aberdeen a răspuns:

Se vede dupa nume ca i-ai citit opera minunatului romancierwinking."Lotte"
in fine, eu am 13 ani si am inceput sa rup cartile de citit cam tot pe la varsta ta.totusi cand o sa ai exercitiui sufiecient o sa vezi ca o sa termini mult mai usor o carte de citit.

apuca-te sa citesti si carti din literatura universala.incearca minunatul roman "Pitulicea" de resat nuri guntekin, ce cuprinde 2 volume.winking

o zi buna iti doresc, si inca ceva: apucate sa citesti si restul romanelor scrise de Mihail Drumes, deoarece sunt la fel de emotionante

| AndyDeiu a răspuns:

Morometii laughing elevul dima dintr-a saptea laughing hai glumeam. La cirese. Povestea porcului.In parlament sunt multi porci laughing si cam atit

| Lovemebabybee a răspuns:

Eu citesc cartile Twilight, Daca ai vazut si filmu, o sa ti se pare foarte interesante. funda?

| PisicuteiîiPlaceSaFacaPoze a răspuns:

In 2 saptamani?! cam mult tinand cont ca eu am terminat-o in aproape 3 zile.
Cam astea le-am citit:
Trilogia mistica- Traci harding(Gena lui Isis; RegineleDragon; Madona neagra)
Seria Twilight-Stephenie Meyer(Amurg; Lunanoua; Eclipsa; Breacking Dawn; Midnight Sun)
Alchimistul-Michael Scott
Magicianul-Michael Scott
Vrajitoarea-Michael Scott
Tara Duncan-Sophie Audouin Mamikonian(10 volume, dar mie una mi-au placut la nebunie)
Lisa si. Smith-Jurnalele Vampirului(The vampire diaries)
Lisa J. Smith-Jurnalele lui Stefan
Mark Twain-PRINT SI CERSETOR; Aventuri lui Tom Sawyer
Etc.
Aici gasesti recenzii pentru carti de toate felurile pentru a-ti alege ce sa citesti : http://www.cartidecitit.ro/

| sonya_5952 a răspuns:

Avand in vedere ca ai 10 ani eu itit recomand Legendele Olimpului daca nu le-ai citit deja sau Colt Alb

| LukWhuzTalkin a răspuns:

Enigma Otiliei de George Calinescu-preferata mea

| deutzabombik a răspuns:

Eu am terminat ieri harry potter si am citit si capitan la 15 ani de jules verne

| karina_6206 a răspuns:

NARNIA mie mi-a placut. sper sa te ajut

| karina_6206 a răspuns:

NARNIA mie mi-a placut. sper sa te ajut.

| sony_4920 a răspuns:

Ai citit Cismigiu & Comp?