| IonutPetre12 a întrebat:

Am 16 ani si eu cred ca tind spre psihologie si filozofie.Ce carti si ce autori recomandati? Sa nu fie extrem de greu de inteles din cauza termenilor

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti sugerez sa citesti, inainte de toate, cartea "Introducere in filosofie" a lui William James. Te va ajuta sa intelegi termenii si conceptele, iti va prinde foarte bine, crede-ma.

Mai apoi, poti citi orice ti se pare interesant, dar daca nu vrei sa fie foarte greu, evita-i pe Kant, Hegel, Nietzsche sau Schopenhauer.
Incearca Platon, Aristotel, Seneca, Marcus Aurelius, Zeno, Descartes, Sextus Empiricus, Voltaire etc.

Nietzsche e un nemernic, un distrus, dar e considerat mare filosof, deci citeste-l, dar nu-l lasa sa-ti umple capul cu tampeniile lui.winking

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol. Nietzsche poate fi combătut, dar nu poate fi ignorat. Nu de către filosofi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Observi ca tocmai asta i-am spus, nu?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai poti sa-l combati doar daca intelegi ce spune. Iar pentru asta trebuie sa-l iei in serios, ca avand ceva valabil de spus.