| notal1nn a întrebat:

Am 3 note la matematica si dam test peste 1 zi iar eu nu vreau sa ma duc sa il dau, iar doamna profesoara de matematica a zis ca imi da 2 daca nu ma duc la test, are voie sau nu?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Pentru ca daca nu te duci la test trebuie sa-ti pun absenta. Cand ai absenta nu poti sa ai si nota. Oricum trebuie sa dai testul si te poate arde atunci. Inevitabilul nu se poate ocoli. Mai bine te duci si obtii un 5 tras de par. Nu te juca!

| notal1nn explică (pentru Salontanul):

Sincer, nu o sa ma duc indiferent ca iau 2 sau 5 imi iasa media, notele nu iti influenteaza viitorul happy

| Simpatic a răspuns:

Nu are voie, dar profesorii din Romania se cred stapani, din gimnaziu si pana la facultate, toti cacatii denumiti profesori cred ca sunt Dumnezei si fac ce vor ei.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, dar te poate evalua oral si dacă chiar vrea, îți poate crea probleme. Îți poate pune nota 2, dacă nu știi. Mai bine, nu o provoca și du-te la test. Faci ce poți, mai ales că indiferent de notă, îți iese media.
PS. Erai mai deștept, dacă ai fi putut tăcea. Nu trebuia să o atentionezi de planul tău. Dar, dacă te-ai dat mare și tare, ca aici... straight face

| Lukasssz a răspuns:

Pentru ca astia sunt profesorii man, nu ai ce sa faci...Du-te la test oricum iti iese media, profesorii se cred stapanii elevilor. Tara de rahat, profesori de rahat!

| isemilia a răspuns:

Nu. Vei primi un absent (nemotivat), dar cel mai probabil te va asculta dupa si vei lua o nota slaba. Dar de ce nu vrei sa dai testul? Din cate stiam se aplica inca acea regula cu nr de ore pe saptamana + 1 ca fiind nr minim de note pe semestru la o anumita materie, asadar daca ai mai mult de 2 ore saptamanal de matematica in orar exista riscul sa te lase cu situatia neincheiata. (daca nu iti pune suficiente note) Cel mai bine mergi si il dai si ce se intampla se intampla.