| ion2015 a întrebat:

Am aproape 18 ani si sunt cls a 11a si imi doresc sa devin voluntar la smurd, vreau si eu mai multe informatii cum pot deveni si este o problema pot decat in vacanta sa fac acest curs, sau dati-mi alte idei de voluntariat tot in domeniul medical, dar sa fie in weekend

2 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

După ce termini liceul, poţi merge la facultatea de medicină din Târgu Mureş, şi acolo ai şanse mari să ajungi voluntar SMURD.
Până atunci, mai greu căci totuşi munca de voluntar SMURD înseamnă să te "joci" cu vieţile oamenilor.
E o responsabilitate destul de mare.

| Minnie a răspuns:

Http://spreadsheets.google.com/......?/viewform

formular de inscriere de anul trecut dar conditiile sunt aceleasi dar voluntariatul presupune 12 ore de garda pe saptamana, timp de 1 an calendaristic. In tot acest timp, se fac garzi atat in UPU (unitatea de primiri urgente a Spitalului Floreasca), cat si pe ambulanta (daca va doriti acest lucru). Important este ca la sfarsitul programului numarul total de ore de garda sa fie complet (puteti face mai multe ore intr-o luna, iar in alta mai putine)
- totul se incheie la sfarsitul anului de voluntariat cu un examen

simona_stu@yahoo.com