| JuliaShepherds a întrebat:

Am auzit de la români o zicătoare - au țiganii biserica? - au au. Nu am înțeles-o și n-am auzit-o înainte. Explicați, vă rog, semnificația. Mulțumesc

4 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Ha ha ha...
Asta nu este o zicatoare ci o întrebare adresată mincinoșilor. Când ai treaba cu cineva despre care știi că te minte, atunci nu mai trebuie sa îți pierzi vremea tot cerându-i să recunoască ci te pregatesti sa îl pedepsești (il/o tragi de păr, de urechi, ii răsucești mâna, îl ciupesti, etc ca să strige de durere) și înainte de pedeapsă întrebi: "Au țiganii biserică?" iar respectiva/ul va striga "au, au"(... din cauza durerii) moment în care poți să-i dai replica: iar minți? (că țiganii n-au nicio biserică).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu o stiam altfel prin 90. era "au tiganii in biserica"? si te ciupea cineva, si tu ziceai : " au au "
probabil ca s-a mai schimbat pe drum, zicala, pana in 2019, au trecut 29 de ani de atunci, happy

Răspuns utilizator avertizat