| Anonimul69699 a întrebat:

Am auzit de la un consumator de cannabis roman ca e legal sa porti 0, 5 grame la tine e adevarat? Eu nu cred, zice ca scrie in codul penal

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce ai auzit.
In Codul penal nu sunt prevazute infractiuni privind drogurile, acestea sunt prevazute in L.143/2000, rep. in 2014, citez:
"ART.4.(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani."

| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca cine ti-a spus a facut-o in gluma, fiind ilegal sa detii orice cantitate de drog.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O fi confundat Romania cu Olanda... probabil de la droguri i se trage

| doctorandus a răspuns:

E adevarat... cu conditia sa te afli in Olanda.

| Peridava a răspuns:

Nu este adevarat!

| alex15ccc a răspuns:

Nu e posibil, brobabil doar glumea