| PerdunAdriana2000 a întrebat:

Am auzit faptul că în Japonia sinuciderea este considerată o chestie normală. As vrea sa imi spuneți dacă este corect si sa imi dați o e explicație.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e, nu inteleg dc se sinucid multi dar e posibilitatea sa fie din cauza singuratatii. Bani au isi permit multe

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Exact, din cauza singurătății, a neputinței de a se integra în societate, a depresiei. nu înțelegi fiindcă nu ai o depresie grava că dacă ai avea ai înțelege, doar cei cu depresie cronica știu cu adevărat ce înseamnă să lupți cu așa ceva pe perioade îndelungate. Banii când ai depresie nu mai aduc fericire.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Prosti. cate se faceau cu banii aia cel putin din perspectiva mea stiam sa traiesc bine in viata... dar ma retine socoteala vietii. Dupa ce termin ce am de rezolvat continui cu placerile vietii

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Din perspectiva ta pentru că nu ai trecut prin așa ceva și nu ști ce înseamnă să lupți cu o boala așa crunta tu te ai cinfruntat cu o mare decepție de ai devenit așa că dacă aveai o depresie cronica te asigur că nu mai aveai capacitatea sa mergi la lucru. Robin Williams avea de toate, era mega faimos plin de bani de aia îți spun că, când te lovește depresia poți să ai milioane de euro te piși pe ei că nu ajuta la nimic când starea ta e constant 24 din 24 făcută praf de nu mai poți să te ridici nici din pat. Ogrămadă de vedere aveau bani și sau sinucis din cauza depresiei și aveau și familie. Îți spune unu care trece prin așa ceva de câțiva ani.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Banii nu aduc fericire nici când ai cancer happy

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing wtf meseria imi aporta un venit destul de bun chiar peste media obisnuita. Dar daca nu aveam rata si eram deja stabilit la casa mea ma lafaiam in ei cu femei masini orgii si nu aveam depresii. Aia sant idioti care se sinucid in loc sa dea la buci si sa savureze masini sport luxoase

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Macar de unele tipuri de cancer avansat mori, deci scapi într-un final te duci la Sf Petru.da depresia nici nu te omoară nici nu te lasă să trăiești, mie mi o furat ani din viața și încă văd că nu vrea să mă părăsească prea curând. Când ai o depresie severa moartea e o binecuvântare da nu mor caii când vor câinii deci doar prin sinucidere se poate. Deocamdată eu nu am auzit pe nimeni sa se vindece de depresie cronica și doctorii își mint pacienții că se poate vindeca sa nu ii bage in sechele și mai rău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Omule ești analfabet funcțional sau ce naiba? Ce nu înțelegi că, când ai depresie nu îți mai arde de nimic indiferent de câți bani ai? Tocmai ți am spus că Robin Williams și mulți alții aveau mult mai mulți bani că tine aveau familie de toate ceea ce tu nu o sa ai în viața ta și tot sau sinucis, cu depresia nu te joci. E o stare de tristețe profundă Constanța și unele tipuri de depresii te afectează și fizic și psihic tu faci pe ignorantul că nu ai așa ceva și habar nu ai sau și citit ce e depresia cronica, disforea etc. Fi bucuros că nu ai așa ceva că nu te ai născut cu defect genetic și că te poți bucura de bani că dacă aveai depresie cronica te asigur că nu te mai puteai duce la munca oricât îți doreai.tu de la o pizdha ai rămas cu traume toată viața când balta are tone de pește, mie in schimb mi s-au întâmplat lucruri cu adevărat oribile printre care moartea tatălui.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fi asa bulangiu si rectifica comportamentu eh... dupa respect mai discutam noi. Multi romani au sindromul idiotului in cap sper sa nu te numeri prin ei - ce zici tu cu sinuciderile depresie grava cronica plc in cùr o patesc magnatii si aia saraci dc nu? Clar probabil au droguri in cap fel si fel tampenii ce fumeaza alea pot fi motive de sinucidere prea putin vezi unu bogat sa se omoare din depresie

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Eu pentru analfabeții funcționali sau retarzii mintali care îi explic clar cu dovezi clare ce înseamnă să lupți cu o depresie adevărată și nu înțelege și face pe ignorantul eu nu pot sa rectific nimic, tu boss ar trebui să îți rectifici mentalitatea și să nu mai fi misogin și ignorant.

| Legion7X a răspuns (pentru mgtow):

Are dreptate. Daca ești bolnav de cancer, doamne fereste îți garantez eu că, poate să vină cu milionul de euro la tine, și nu te mai interesează, viața este deja in stadiu de ofilire și depresie. Zi mersi lui Dumnezeu că respiri, te scoli din pat, și nu te doare nimic, pleci optimist din casă, și iti faci planuri. Depresia este la fel ca, nebuneala dintr-o dată îți sare mintea si numai conștientizezi ce faci. Ferească Dumnezeu de așa ceva. Exista multe cazuri.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu e considerata o chestie normala. Stiu si ei ca e o problema si guvernul a luat incet incet masuri sa o combata. Au ramas cu pulicitatea negativa dar in ultimii 10 ani rata sinuciderilor a scazut super mult.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Normala in... ce sens? Ca nu se plange nimeni daca cineva se sinucide? Cum sa nu se planga? Doar persoana aia poate are familie, se mira lumea de ce a facut asta.
Ca nu este ilegal? Pai daca moare... ce mai conteaza?

Nu este ceva normal, este ceva ce se intampla des in schimb.

| Legion7X a răspuns:

Fără sa scriu anume comentarii, urmărește și tu asta.

https://youtu.be/D875PHJvSik

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu are ce face cu banii, costa mii de euro o femeie robot.

| RKBlue a răspuns:

Samuraii si alte tipuri de luptatori aveau un ritual intreg de sinucidere.
De multe ori recurgeau la ea din cauza ca onoarea le era patata( onoarea aparent era un lucru important si inca e, pentru japonezi-desigur, nu au facut prea multe pentru China dupa atrocitatile comise in Al Doilea Razboi Mondial si au creat anime-urile.Nu as prea zice ca mai au onoare ramasa.
Sinuciderea nu e normala.Normal ar implica ca e o obisnuinta, ceva comun, ca e natural, etc.
Japonia are cea mai mare rata a sinuciderilor din tarile dezvoltate
Mai multe campanii au redus numarul sinuciderilor insa acesta e inca destul de mare.
Cele mai multe sinucideri sunt comise de barbati(de fapt, aproape peste tot in lume sinuciderile sunt facute mai mult de barbati).
Motive sunt destule.De la faptul ca programul lor de lucru e mult mai greu decat la noi si multe alte tari dezvoltate sau semidezvoltate, atitudinea societatii, problemele amoroase(in Japonia exista infricosator de multe persoane tinere singure fata de alte tari.Suedia,de exemplu, are o rata a divorturilor mare dar multe femei(dar si tati) isi pastreaza copiii, incep alte relatii))
In statul nipon insa, cu amorul e mai greu.
Sunt destule probleme si la ei, poate nu saracie ca la noi(au si ei dar nu la acelasi nivel)dar au si ei problemele lor.
Mai multe ai putea afla pe Quora, in raspunsuri date de japonezi si straini care locuiesc acolo sau au locuit acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal sa te sinucizi, lasi in primul rand multă suferință familiei, apoi nu ști ce te așteaptă după acest gest, sinuciderea nu e o opțiune nici pentru depresivi nici pentru cei ce nu suferă... Viața trebuie trăită așa cum e, cu bune și rele. Dar cei ce o fac nimeni nu știe prin ce au trecut și ce anume iau împins la acest gest disperat, deci nu ar trebui judecați.

| Sekim a răspuns:

Cei care se sinucid sunt cei mai slabi, cum s ar spune pierzatorii. Sunt atatea lucruri de facut in viata si tu ai alege sa te sinucizi. Orice motive ai avea ai o singura viata si trebuie sa fii in varf mereu, trebuie sa iti demonstrezi atat tie cat si oamenilor ca esti peste ei prin lucruri pozitive. Suferi, ok, evolueaza si data viitoare nu vei mai suferi. Nu ai bani, munceste, seteaza ti un scop si o destinatie, atinge o si prospera. Trebuie sa iti antrenezi mintea pentru a fii in varf si nu e neaparat sa citesti carti sau ceva, poti fii cineva si fara carti, studiile nu reprezinta nimic nici alea. Alegerile tale si trecutul te definesc, pana la urma, tu alegi daca esti arc sau sageatawinking

| Gigi777 a răspuns:

Stiu ca s-au bagat lumini albastre in metrou la japonezi pentru ca lumina albastra ii relaxeaza si nu mai au chef sa se sinucida, asta a redus din rata de sinucideri.

| SugarBrownies a răspuns:

Probabil se sinucid din saracie, cei mai multi. Si din cauza ca sunt toti betivi.
In toate tarile se intampla asta, da la ei e mai mediatizat ca vezi doamne ***.
Tinand cont ca toti copii sunt cu sasuke masuke, ciubuke cum ii cheama, si cu anime, cred ca lucru asta cu sinuciderea nu ar trebui mediatizat. Cum nici la noi nu se mai intampla, si e ilegal ca la stiri, sa mai scrie astia ca a fost sinucidere sau mai stiu eu. Ca sa nu dea idei tinerilor. Ca tinerii sti cum sunt, sufera din iubire de la 12 ani, plang ***, cu hormonii cu pubertatea, e o varsta periculoasa.