| anonim_4396 a întrebat:

Am avut ceva probleme de sanatate in ultimul timp si am acumulat peste 40 absente, din clasa a 11-a la 40 te exmatriculeaza, cat timp am la dispozitie sa le motivez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te exmatriculeaza pentru absentele motivate, doar pentru cele nemotivate si le poti motiva in 7 zile de la reintoarcerea la cursuri, conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 102.(1)Prezenţa elevilor la fiecare oră de curs se verifică de către cadrul didactic, care consemnează în catalog, în mod obligatoriu, fiecare absenţă.
(2) Motivarea absenţelor se face de către învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte în ziua prezentării actelor justificative.
(3)În cazul elevilor minori, părinţii, tutorii sau susţinătorii legali au obligaţia de a prezenta personal învăţătorului/ institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/ profesorului diriginte actele justificative pentru absenţele copilului său.
(4) Actele medicale pe baza cărora se face motivarea absenţelor sunt, după caz: adeverinţă eliberată de medicul cabinetului şcolar, de medicul de familie sau medicul de specialitate, adeverinţă/certificat medical/foaie de externare/scrisoare medicală eliberate de unitatea sanitară în care elevul a fost internat. Actele medicale trebuie să aibă viza cabinetului şcolar sau a medicului de familie care are în evidenţă fişele medicale/carnetele de sănătate ale elevilor.
(5) În limita a 20 de ore de curs pe semestru, absenţele pot fi motivate doar pe baza cererilor scrise ale părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal al elevului sau ale elevului major, adresate învăţătorului/institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/profesorului diriginte al clasei, avizate în prealabil de motivare de către directorul unităţii.
(6) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor se prezintă în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi sunt păstrate de către învăţătorul/ institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
(7) Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (5) atrage declararea absenţelor ca nemotivate."

3 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Am avut peste 100 de absente in a11-a si a12-a si n-am fost exmatriculat, in plus am luat si bacul cu 8, 35 iar eu am fost la liceu de mate-info.Esti la liceu, nu in generala, nu te speria ca nu te exmatriculeaza.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru bogdan324):

Exact, noua ni le motiva diriginta si fara scutire (asta in momentul in care nu mai accepta medicul sa ne dea pe motiv ca-s prea multe). Le lua frumos 2-3 azi, 2-3 peste 2 zile laughing, ii dadeam cate-o cafea, o bratarica, baieti omenosi.

| bubu12234 a răspuns:

Nu te exmatriculeaza, ai o saptamana la dispozitie pentru motivare, o scutire care sa justifice rezolva toate cele 40 de absente.