| Florin_Andrei_1999_4ue0 a întrebat:

Am avut Evaluarea Nationala anul asta si am intrat la profilul Electronica-Automatizari. Am auzit ca ar fi asemanator cu cel de Matematica-Informatica. Imi poate explica cineva cum este mai exact si ce se face la acest profil?

1 răspuns:
| 4StarLight a răspuns:

La mate-info, mai ales în clasele a 9-a si a 10-a, se fac cam aceleasi materii cu cele din gimnaziu. Cu alte cuvinte, în mare parte, toate sunt echilibrate. Pe saptamana, ai o ora de istorie, una de geografie, 4 de romana, 2 de chimie, 2 de bio. Dacă nu ești la un profil cu bilingv sau intensiv, atunci faci cate 4 ore de limbi străine, 2 de engleza si 2 de franceza/germană, 4-5 ore de mate. Diferenta fata de gimnaziu apare la orele de fizică, care sunt in numar de 3, si asa vor fi pe toata perioada liceului. În plus, mai apar cele din informatica, care sunt vreo 2 pe saptamana, si mai este una pe saptamana si de Tic. În clasa a 11-a se cam schimba un pic unele chestii, ai posibilitatea de a alege ore de optional la 3 materii, oricare. De obobicei se alege la mate, romana si una dintre materiile la care poti da bacul la alegere, depinde care este acea materie la care dau cei mai mulți din clasa. În clasa 12-a e aceeasi treaba cu optionalele, le alegi din nou. Eu am fost pe mate-info si din cauza ca alesesem opțional la mate, aveam vreo 6 ore pe saptamana. La romana, cu tot cu opțional, făceam 4 ore, si intr-a 11-a, si in a 12-a. La info se fac 4 ore pe saptamana si niciuna de Tic. La Bac la mate se da M1.
Nu cred ca e chiar asemănător cu mate-info pentru ca e posibil ca voi sa aveti niste materii suplimentare care tin de profilul tau, poate mai multa fizică.
Sper ca te-am ajutat. happy