| xZeRo a întrebat:

Am calculat aria totala si volumul unei prisme hexagonale si mi-a iesit 83, 9671l. Un sac de 120l incape in ea deoarece el poate fi turtit sau am gresit eu calculele? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MagicOneT a răspuns:

Poti sa indesi si un sac de 200l, atat timp cat il "turtesti".

4 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Cu așa sume mari se lucrează la școală?

| xZeRo explică (pentru ancaval):

Nu este exclus. Eu de fapt am facut calculele respective pentru un recipient de carton pentru colectarea selectiva a dozelor din Al

| ancaval a răspuns (pentru xZeRo):

Dacă ai avut datele problemei + formulele, atunci trebuie să fie bine.

| xZeRo explică:

H=70 cm, l=21, 5 cm

Pb = 129 cm
Al = 9030 cm^2
Ab = 1199, 53 cm^2
At = 11429, 07 cm^2
V = 83967, 1 cm^3