| SuperSmart a întrebat:

Am cautat pe net si am gasit cele 7 tipuri de inteligenta, dar nu imi dau seama de ceva.Din ce categorie faci parte daca stii sa dai sfaturi unei persoane care a fost pus intr-o situatie neplucata, sau o cearta ceva(adica daca stii sa rezolvi conflicte, te pricepi la relatiile dintre oameni, faci pe psihologul)

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Din toate cate putin. Faptul ca poti sa dai sfaturi (nu ai spus cat de bune sau competente) nu inseamna ca ai o inteligenta aparte sau ca esti inteligent, pana la urma oricine poate da sfaturi, dar sfaturi profesionise poti da doar dupa ce ai niste studii pe domeniul in care dai sfaturi.

| Deliiiia a răspuns:

Bună, da-ne si noua linkul, pentru ca o astfel de clasificare e mai putin cunoscuta,

Cat despre situatia ta, toata lumea stie sa dea sfaturi, sau considera ca stie, mai greu e de dat un exemplu. Daca dai sfaturi atat de bune, incepe sa le respecti tu insuti. Nu este niciun tip d einteligenta aparte, poate doar o buna capacitate empatica.

| dolceromania a răspuns:

Inteligenta este de două tipuri, nativa care o ai din naștere și cea cultivată care se învață.

| Trumpinator a răspuns:

Ne-a predat la psihologie, avea parca legatura cu cele 4 tipuri de personalitate, dar nu mai stiu exact