| anonim_4396 a întrebat:

Am citit Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război si nu am inteles, la sfarsitul cartii, intors din razboi el ii lasa ei tot ce are, dar EL MOARE?

2 răspunsuri:
| George1510 a răspuns:

Gheorghidiu nu moare, el s-a intors deoarece a fost ranit pe front si necesita o perioada sa se refaca dupa care urma sa se intoarca pe campul de lupta.

| tudord95 a răspuns:

Nu moare, se duce inapoi la razboi, dar ii lasa tot ce il tinea legat de ea... "Casa de la mare", daca imi aduc bine aminte. Fundita?