| OohAnamaria a întrebat:

Am de explicat semnificatia unei secvente dintr-un fragment in 10-15 randuri.Cum trebuie sa fac? Si ce as putea scrie atat de mult?

Răspuns Câştigător
| Daqqer a răspuns:

Daca ai o secventa dintr-o poezie in gen liric poti spune de : sentimentele autorului, moduri de expunere principale, figuri de stil si semnificatia lor, imagini artistice si semnificatia lor, eul liric si exemple cu marcile sale lexico-gramaticale(verbe si pronume la persoana 1), daca modul de expunere este monologul adresat poti spune cui este adresat si sa dai exemple cu verbe si pronume la persoana a 2 a

Daca ai o secventa dintr-un text in gen epic poti spune de : modul de expunere principal(naratiune,dialogul),autorul care isi exprima trairile in mod indirect,naratorul este prezent si prezinta un sir de intamplari care constituie actiunea,actiunea este plasata in timp si spatiu,exemple de indici de timp si spatiu, la actiune iau parte personaje, exemple de personaje care apar in secventa, ce fel de narator este (subiectiv-prin verbe la persoana I, obiectiv-prin verbe la persoana a III a)

Sper ca te-am ajutat. happy

Funda? big grin

| Elianna a răspuns (pentru Daqqer):

Nu mai raspunde la teme, ca si tu poti fii suspendat. Oricum intrebarea se va sterge si tu vei fi raspuns degeaba, ca nu stiu daca cel care a intrebat a invatat ceva din ce i-ai spus tu!

| OohAnamaria explică (pentru Daqqer):

Multumesc! Dar cum sa incep?

| OohAnamaria explică (pentru Elianna):

In primul rand nu e tema.In al doilea rand chiar m-a ajutat.In treilea rand nu inteleg de ce tot spuneti ca e tema.Nu i-am dat enuntul sau secventa concreta, nu i-am spus sa mi-o faca, doar mi-a dat niste indicatii.

| Elianna a răspuns (pentru OohAnamaria):

Da.da...da...

| Daqqer a răspuns (pentru OohAnamaria):

Spui ce semnifica secventa si dai exemple de figuri de stil, imagini artistice care ajuta la construirea semnificatiei(in cazul genului liric).

Spui ce semnifica si dai exemple de personaje care participa la actiune, indici de timp si spatiu care apar in secventa.

Poti folosi ce am scris in primul raspuns pentru a atinge numarul de randuri big grin.