| SERIALS a întrebat:

Am facut licenta in Romania dupa am venit in Italia sa incep o viata noua, mi-a placut tara, doar ca am lucrat prima perioada in negru, dupa am ramas fara lucru din cauza pandemiei, m-au ajutat rudele. De doi ani vreau sa continui studiile aici si am piedici, 2 ani in urma am participat la un concurs de burse oferit de ambasada dar voiau b2 de italiana, din pacate eram la b1. Dupa ceva timp am obtinut b2 de italiana si italienii astia nu au dat burse studentilor straini din cauza pandemiei. Intre timp mi-am facut resedinta si am buletin italian, buget mic si as putea intra la studii si sa achit taxe mici, doar ca am gasit o universitate la Venetia si aia vor sa ai b2 de engleza chiar daca studiezi in italiana, ma simt naspa, eu nu am un nivel mare de engleza, ce as putea face? De 2 saptamani am gasit un loc de munca temporar la un depozit dar ma simt prost, o sa fac ceva bani dar eu sunt sigur ca sunt capabil sa fac mai multe chestii nu sa adun colete si sa le ambalez. Ma simt prost ca visele mele se ruineaza iar timpul trece, vreau sa gasesc ceva si sa studiez in continuare, vreau sa continui viata de student, sa invat a comunica mai bine, sa citesc, sa repet, dar nu sa car colete toata viata. Daca as fi vrut sa lucrez la depozit nu as fi facut facultate in Romania, dar as fi mers direct la munca. Ce sfaturi imi dati sa fac? Am certificat lingvistic de italiana b2, in schimb cu engleza stau asa si asa, nu am niciun certificat dar din februarie am inceput sa o studiez mai bine ca sa o inteleg. Voi ce ati face in locul meu? Simt ca traiesc o alta viata. Vreau sa continui studiile in Italia, atata tot.

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Inceputul nu a fost usor pentru nimeni.Italienii nu dau doi bani pe diplome.Ei vor rezultate, trebuie sa castige bani de pe urma ta.
Apoi spre deosebire de noi ei respecta munca si pe cei care muncesc, nu fac diferente intre profesii.La noi maturatorii sunt priviti ca ultimii oameni la ei sunt respectati.
Eu iti recomand sa mai tai din orgoliul ala vreo 80% si sa incepi sa produci ceva, si lasa vaicareala, ca te comporti exact ca o fetita rasfatata.

| SERIALS explică (pentru Panamax):

Eu vreau sa invat si dupa sa produc.
E corect ca aici un angajat in oficiu simplu primeste la fel cat un maturator sau un muncitor la fabrica, etc. Nu zic ca munca la depozit e naspa, doar ca nu simt ca acolo e locul meu, stiu ca pot si sunt capabil sa studiez si sa produc ceva. Vreau sa imi imbunatatesc capacitatile intelectuale si cele de comunicare. Nu o sa ma uit la cei care ma descurajeaza, dar voi fi puternic si voi invinge greutatile vietii, principalul ca vreau schimbari in viata.

| Panamax a răspuns (pentru SERIALS):

Cu cat te trezesti mai repede la realitate cu atat mai bine pentru tine.
Ori ai tras ceva pe nas ori esti mai retardat ca sa zic asa.