| mrbig_1551 a întrebat:

Am facut sex cu prietenul meu, el avea prezervativ si a ejaculat in mine ...nu s-a rupt prezervativul nu s-a intamplat nimic doar ca atunci era perioada fertila si pe urma cand trebuia sa mi vina ciclul a intarziat 3 zile.ar trebui sa am motive de ingrijorare? pot face testul de sarcina daca au trecut 5 saptamani de atunci?

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca prietenul a purtat prezervativ care, chiar daca a ejaculat, nu s-a rupt in timpul contactului sexual, probabilitatea unei sarcini este mica( doar daca, dupa acest contact a urmat altul, neprotejat! ). Intarzierea menstrei poate avea cauze hormonale.
. Da, poti face un test de sarcina la 5 saptamana. socotite de la ultima menstruatie. Asa ca sa te linistesti!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se numeşte depresie.
Se poate spune că este sarcină dacă ciclul nu mai vine sau întârzie mai mult de 5-7 sau chiar 10 zile de la presupusa dată a ei.
Nu eşti însărcinată şi poţi face şi un test de sarcină pentru liniştirea ta emoţională.
Pa, pa.

| elena a răspuns:

Daca ai facut sex cu prezervativ si nu s-a intampalt nimic rau, nu inteleg cum prietenul a ejaculat in tine, nu consideri ca erai protejata? In acest timp de 5 saptamani, ai mai avut vreodata CM?

nony
| nony a răspuns:

Esti doar obsedatá. Linisteste-te si bea o cafea.Ai scapat laughing

| withoutme a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi.de obicei daca faci in perioada dinaintea menstrei iti intarzie. poti sa faci un test doar pentru a fi sigura.

| LNK a răspuns:

Salut!
Probabil a intarziat pentru ca ai o derglare hormonala. Daca totusi ti-a venit, nu ai motive de ingrijorare. Cazurile de "ciclu fals" sunt foarte rare. Si da, din cate stiu eu testul de sarcina se poate face la 2 saptamani.
Succes! happy

| Molly1 a răspuns:

Stai calma nu ai nimic... daca nu era protejat era cazul sa-ti faci probleme. testul de sarcina daca vrei fa-l dar nu as vedea de ce ar fi nevoie sa-ti faci oricum nu o sa-ti dea pozitiv!

| вяυηєтнα a răspuns:

Da...eu zic ca ar trebui sa il faciwinking

| adriana_5532 a răspuns:

Pai daca atunci te-ai dezvirginat in corpul tau se fac unele schimbari de aia tia intarziat ciclul.nu trebuie sa te sperii pentru ca insarcinata nu estihappy pentru pacea ta sufleteasca fa-ti un test de sarcina. daca esti insarcinata si in luna a 8-a iti arata ca esti insarcinata daca nu esti nu aratahappy