| Anonimm30 a întrebat:

Am facut test iq pe net si la psiholog, e aproape de 90 dar mereu am fost praf la scoala, psihologul spunea ca nu m-au sprijinit parintii si bla bla... are dreptate?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De unde să știm noi mai bine ca pisicologul tău? Bla bla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici pe mine nu mau sprijinit părinții dar eram premiant la școală, pana în clasa a 8 a nu aveam note bune, adevărul e ca nu învățăm deloc, eram printre cei mai slabi la învățătură și numai bătaie aveam în cap, ii băteam pe toți, apoi din a 8 a nu știu ce naibii mi s-a întâmplat.nu mai eram bătăuș și deodată am început sa simt o ușoară anxietate, frica nedefinita, și efectiv învățăm și luam numai note mari eram printre cei mai buni din clasa la învățătură se mirau profesorii, vecinii, neamurile toți! Apoi im liceu am fost 3 ani consecutiv premiant, premiu 2 de 3 ori la rand. Acum de când o murit recent maica mea din nou am numai bătaie în cap. și eu ar trebui sa merg la psiholog sa vad ce iq am, parca costa în jur de 400 de Ron. Daca îl ai de 90 e ok nu suferi de retard mental.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Okay, asta e doar parerea mea, insa:
1. Un IQ de 90 e unul mediu
2. Testele de pe internet sunt de tot rasul (exceptandu-le pe cele acreditate, extrem de rare si scumpe)
3. Daca ai un IQ mare nu inseamna ca ai 10 pe linie la scoala. Poti avea un IQ de 200 si sa o tii in 5 si 6 ca nu inveti si nu esti atent, sau poti avea un IQ de 70 si iei doar 10 fiindca copiezi la fiecare test sau inveti pe de rost si uiti dupa o saptamana totul
4. Scoala din Romania e praf, nu te ghida dupa asta
5. Din moment ce nu ne spui povestea ta mai detaliat noi nu avem de unde sa stim de ce psihologul tau ti-a zis 'Bla Bla'
6. Poate materiile de la scoala nu sunt lucrurile la care esti bun si de aia ai note mici
Da tu ce intelegi prin praf la scoala?

| Anonimm30 explică (pentru rosessunflowersandlillies):

"Da tu ce intelegi prin praf la scoala?" Mai mult de 6 nu luam la materii grele ca romana, mate, istorie si nici nu puteam sa pricep oricat ar explica...

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru Anonimm30):

Nu cred ca ti se explica bine atunci. Mai ales la aceste materii e greu sa pricepi singur / singura, daca nu iti explica cineva bine. Degeaba iti spune cineva de 500 de ori daca nu stie cum sa o spuna. Ai incercat sa rogi un coleg / colega sa iti explice, poate profesorii nu sunt atat de buni la explicat, se mai intampla. In ce clasa esti?

| tzionut a răspuns:

Bla bla...mai incearca. IQ-ul tau o sa iti multumeasca. Bla bla.