| anonim_4396 a întrebat:

Cum e scrie corect cuvântul ( ma ) sau (m-a)? Când se scrie m-a și când se scrie ma legat?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"m-a" → se desparte ÎNTOTDEAUNA!
"mă" → NU se desparte niciodată!

Cratima are rol morfologic!

"m-a"

m = pron. personal în caz Ac
a = verb auxiliar ajutător (ajută la formarea perfectului compus)

mă = interjecție
ex: "mă, omule!" (respectiv: "măi, omule!")

Alt exemplu:

Pe mine mă cheamă Ionel.

mă= pronume personal in caz Ac

5 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

"M-a" pentru ca e vorba de pronume (pe mine mă) si de un verb auxiliar "a". "M-a certat"

| Andrei123123 a răspuns:

"M-a" se scrie corect. "M-" este o forma scurta a pronumelui personal "eu", iar "a" este un verb auxiliar.
Ex.: M-a facut bun.

| Liandra14 a răspuns:

Ma legat? :o se scrie dezlegat deoarece urmeaza un verb : "m-a intrebat (pe mine este inlocuit cu m-"

| ___X5dT a răspuns:

Forma corectă este ma
Ex: pe mine m-a chemat la petrecere