| Awolnation a întrebat:

Am intrat în clasa a IX-a și trebuie să citesc cate o carte în fiecare lună și sa fac fisa de lectura, altfel iau nota 3 (la limba română). Ce cărți mai ușoare și mai scurte îmi recomandați? Precizez că nu am citit nicio carte de când mă știu până acum.

29 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Incearca sa citesti cartile de care ai nevoie pentru bac, macar sa nu faci munca in plus daca tot vrei carti usoare si iti e lene sa citesti.
Enigma otiliei
Maitreyi
Romanul adolescentului miop
Morometii
Ion
Moara cu noroc
Nuvele
Ciocoii vechi si ciocoii noi
Harap alb
Etc...

| sierra1 a răspuns:

Începe cu Scufița roșie, apoi Cei trei purceluși și aște d-astea mai ușoare...

| HelpingHands a răspuns (pentru sierra1):

Ai vreo satisfacție să-i iei pe toți peste picior?

| sierra1 a răspuns (pentru HelpingHands):

Esti de acord ca una din astea să fie PRIMA carte pe care o citește un elev din clasa a 9 a?
"Dune" - Frank Herbert
Trilogia "Farseer" - Robin Hobb
Trilogia "Prima Lege" - Joe Abercrombie
Cărțile lui Sven Hassel
Seria "Cartea soarelui nou" - Gene Wolfe
Seria "Născuți din ceață" - Brandon Sanderson

| sierra1 a răspuns (pentru HelpingHands):

Când întâlnești nepriceperea/demagogia/prostia, cum reacționezi?

| Crina141 a răspuns (pentru sierra1):

Pai nu trebuie sa te cobori la nivelul altora.Ramai la nivelul tau.

| sierra1 a răspuns (pentru Crina141):

Nu e vorba de niveluri pe aici. E vorba doar de nepriceperea/demagogia/prostia ce se manifesta frecvent

| anamariarot a răspuns:

Eu sincer nu cred că există pe lumea asta om căruia să nu-i placă să citească, ci om care n-a găsit cărțile potrivite pentru el.
Ce te pasionează pe tine în general?

| Yurisa a răspuns:

Ion, Enigma Otiliei, Morometii, Ultima noapte de dragoste, Baltagul, Moara cu Noroc

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu sunt scurte, dar mie mi-au plăcut foarte mult:
"Dune" - Frank Herbert
Trilogia "Farseer" - Robin Hobb
Trilogia "Prima Lege" - Joe Abercrombie
Cărțile lui Sven Hassel
Seria "Cartea soarelui nou" - Gene Wolfe
Seria "Născuți din ceață" - Brandon Sanderson

| LasleaIoan1972 a răspuns:

E bine sa citesti mai multe carti,
nu doar pentru ca iei nota 3
pentru ca te ajuta sa ti dezvolti gandirea, deciziile si cultura
vorbeste cu prietenii si colegii chiar si cu parintii, verisori, frati
ei iti vor recomanda ceea ce cred ca e mai bun pentru tine,
ei te cunosc si stiu cam ce gen ti ar placea sa citesti

| LaraClarice a răspuns:

Delirium, Pandemonium, Reqerum- toate sunt scrise de aceeași autoare. Dacă ești fata îți vor plăcea. Au că tema principala un viitor în care iubirea este considerata o boala - amore delirium nervosa. E făină trilogia, merită.
Nunta in cer - Eliade.
Seria Twilight- au fost preferatele mele in adolescenta.
Iubire otrăvita, nu mai știu autorul, insa o găsești sigur.
Jurnalul unui adam-
Ai putea incerca și cărțile de la ziare. Sunt mai ușoare pentru începători.
Cărțile ale căror autori nu i-am menționat, sunt bestseller-uri, le găsești cu siguranță.
Spor la citit.

| HelpingHands a răspuns:

Eu pot să-ți recomand niște cărți foarte frumoase ca să-ți fie ușor să le citești:

Parfumul - Patrick Suskind
Oameni si Soareci - John Steinbeck
Jucatorul de sah - Stefan Zweig
De veghe in lanul de secara - J.D. Salinger

| sierra1 a răspuns (pentru HelpingHands):

Cam avântat. - vorbim de/cu un elev clasa a 9 a care n-a mai cititi vreo carte NICIODATA!

| Crina141 a răspuns (pentru sierra1):

Nu are cum sa nu fi citit vreo data vreo carte, a fost o expresie nu cred eu ca a vorbit serios, poate fata nu a mai citit de mult o carte, deci a fost o expresie ca doar te pune sa citesti si un profesor si un parinte, si nu cred eu ca ea nu a citit vreodata vreo carte ca asa nu ar fi stiut nici sa citeasca, nici sa scrie si nici sa faca o compunere, si ar mai fi si o repetenta cu lenea in sange. Ceea ce nu e, precizez asta sa nu creada ca o fac repetenta! =]]]

| sierra1 a răspuns (pentru Crina141):

Dacă intrebătorul zice că n-a citit (să fie sănătos/sănătoasă de altfel) de ce să nu credem?

e totuși hilar modul în care unii recomandă în sitația asta, titluri pompoase-pretențioase-prețioase. Oare cei ce le propun le-au citit?

| Crina141 a răspuns (pentru sierra1):

Mai stii.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Citeste:
-Harry Potter de J.K.Rowling(ai 8 volume deci iti ajunge pentru aproape tot anul scolar, nu sunt scurte cartile dar nici plictisitoare)
-Mitologia nordica de Neil Gaiman(cartea o gasesti la editura arthur si e 14+ ca tu esti la liceu si mai e si cu zei, mie imi plac deci mna)
-Formidabilul Maurice și oastea rozătoarelor savante de Terry Pratchett (nu am citit-o dar pare interesanta, o am de altfel dar nu m-am apucat de ea, e vorba de soricei, nu poti sa te plictisesti)
-Julie din neamul lupilor de Jean Craighead George(a cumparat-o o colega si am apucat sa citesc cateva pagini din ea, si pot spune ca este interesanta)
-Trandafirii din Mexic de Pam Muñoz Ryan(au citit-o multi colegi din clasa si spun ca e faina, dar eu nu garantez nimic)
-Minunea de R.J. Palacio(e si carte e si film dar eu recomand din suflet sa te uiti la film, eu si sora mea am plans la final)
-Animale fantastice și unde le poți găsi - scenariul original de J.K. Rowling(recomand cartea cum recomand si filmul)

Mentionez ca toate alea de mai sus le poti comanda de pe Editura Arthur, de asemenea exista si cartile clasice care nu mi se par mie asa de faine, ca si Baltagul si O scrisoare pierduta sau altele pe care presupun ca le-ai citit in clasa a VIII-a, dar daca vrei in genul la alea sau mai vrei carti ca cele de mai sus imi spui si ma mai gandesc sa vad ce gasesc.

| anamariarot a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Atenție, în seria HP sunt doar 7 volume, nu 8. Filme sunt 8, pentru că după ultima carte s-au făcut două părți.

| sierra1 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Lenuța, tu crezi că întrebătorul (care - zice el că n-a cititi nici o carte până acum) îți ia lista (corectă de altfel) în serios? Adică profa lui de română n-are nimic de zis, nu-i indică vreo lectură?

| Crina141 a răspuns (pentru anamariarot):

Harry Potter și copilul blestemat e a 8a carte, care nu are film

| anamariarot a răspuns (pentru Crina141):

Nu e scrisă de J. K. Rowling, ci de o altă autoare. E doar o încercare de continuare a seriei, dar nu se compară

| XxKAMELIAxX a răspuns (pentru sierra1):

In primul rand, ma numesc Camelia.
In al doilea rand, aceasta persoana a cerut lecturi.Eu i-am oferit cateva sfaturi.El poate citi tot ce vrea.
In al treilea rand, toti cei care i-au raspuns i-au indicat cate ceva.; nu doar eu.
In al patrulea rand, nu te-am jignit si as vrea sa consider ca nici tu nu ma jignesti luandu-ma cu,, Lenuta,,.

| Crina141 a răspuns (pentru anamariarot):

Este o continuare a cartilor Harry Potter, este un scenariu in două părți și citez ce scrie pe coperta,, după o poveste originala de J.K. Rowling, John Tiffany&Jack Thorne
o piesa de Jack Thorne'' deci nu a greșit decât cu autorul cărții, iar Harry Potter și copilul blestemat poate fi considerat un ultim volum, o incheiere pentru fani.

| Crina141 a răspuns (pentru anamariarot):

Și ai dreptate, nu se compara, dar cartea se va pune că una citită

| sierra1 a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Lenuța/Lenuș/Lena nu cumva sunt diminutive derivate din Elena?

Sigur că sunt și in cazul ăsta care e motivul de șifonare?

| XxKAMELIAxX a răspuns (pentru sierra1):

Mie mi se spune asa foarte rar.Si atunci cand mi se spune asa, sunt doar ca sa ma jigneasca poate (Lenuta) =]] ..iti multumesc ca m-ai poreclit.Nimeni nu-mi spune Elena.

| smihai23 a răspuns:

Citește Moara cu Noroc, de Ioan Slavici. E foarte frumoasă și te va ajuta pe viitor.

| Crina141 a răspuns:

Sarmana fata nici nu stie pe care ar trebui sa o citeasca prima, si voi va mai si certati, valeleu!