| RaduMarsin a întrebat:

Am intrat intr-un liceu si chiar nu imi place. Profesorii sunt foarte ok dar majoritatea colegilor din toate clasele nu sunt ca mine. Simt ca ma nu ma potrivesc deloc aici si ca liceul unde sunt eu e mai mult de cartier. Cam toti sunt de prin zona, iar eu stau la o ora distanta de liceu. Eu in generala eram genul care nu fuma, iesea afara, in parcuri cu colegii, etc.Dar aici nimeni nu e asa, toti fumeaza aproape, unii au si "oameni in spate" care te ameninta daca faci ceva le lor nu le convine si se ia de tine fara motiv uneori.

Asta a fost o scurta descriere a liceului, intrebarea mea e cum pot sa fac sa ma transfer? Vreau niste pareri de liceele intre 8.10-9. Ma pot transfera la sfarsitul semestrului 1 daca incerc foarte tare sa imi iese o medie foarte buna pe semestrul asta? Stiu ca acum se transfera pe media de admitere pana in a 10-a, dar daca liceul vede ca am note foarte bune aici nu ma pot transfera?

3 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Asa e peste tot.
Adapteaza-te.

| cosmin1324 a răspuns:

Depinde pe ce profil esti si pe care vrei sa mergi, daca mai sunt locuri la scoala unde vrei sa mergi si daca trebuie sa dai ceva diferente, dar in general te poti transfera de la o scoala la alta cu acordul parintilor daca ceri la director dar numai la sfarsitul semestrului daca mai au locuri. Daca nu, la sfarsitul anului. Si da, daca vrei la un liceu bun iti trebuie o nota mare.

| Farben a răspuns:

Depinde de profile dar daca mai sunt locuri dsponibile la un liceu cu acelasi profil te poti transfera linistit