| SanduMirceaViorel a întrebat:

Am invatat pentru bac la real urmatoarele: Enigma Otiliei, O scrisoare pierduta, Riga Crypto, Alexandru Lapusneanul, Eu nu strivesc corola, Testament, Plumb, Harap-alb, Ultima noapte, Luceafarul, Moara cu Noroc, In gradina Ghetsimani, Hanul Ancutei (Fantana dintre plopi) si Ion. Ce am omis in afara de Junimea si Lovinescu? Multumesc.

3 răspunsuri:
| andrei212223 a răspuns:

Poezia neomodernista - Leoaica Tanara, Iubirea sau alta poezie de Nichita Stanescu
Parabola dramatica - Iona (cu toate ca nu cred ca o sa o dea)
Romanul traditional si obiectiv - Baltagul
Romanul treditional, obiectiv, realist postbelic - Morometii

Cu toate ca sunt in programa Junimea si Lovinescu nu au cazut pana acum, iar Hanul Ancutei nu este in programa si nu are rost sa inveti

| SanduMirceaViorel explică (pentru andrei212223):

La roman traditional nu pot sa pun Ion? restul au fost scoase din cauza inchiderii scolilor

| Cameliapantiru a răspuns (pentru SanduMirceaViorel):

Nu, "Ion" nu este un roman tradiționalist. Pentru această tipologie, dintre cele studiate la școală, poți alege între "Baltagul" și "Mara".