| catalin_7655 a întrebat:

Am mers cu mai multi preteni pafara cam acum un an la rev si. na am facut greseala sa iau o tigara acum in fiecare zi fumez macar 4, 5 tigari tot cu prieteni sau chiar singur cand merg undeva pe strada, is constient si eu ca nu-i bine ce fac avand in vedere ca am facut 14 ani numa. cum as putea sa ma las? avand in vedere ca 80% din pretenii mei fumeaza [ sa nu credeti ca am preteni beutori drogati si chestii ] nu. au facut si ei greseala care am facut-o si eu si nu puteti sa-mi ziceti sa ma indepartez de ei pentru ca nu vreau sa ajung un deala obsedat de CS care sta tota ziua in casa.

5 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Mai sunt si alte lucruri de facut in casa decat sa joci CS, pentru Dumnezeu!laughing
Gaseste-ti un hobby.Si nu mai iesi asa des cu prietenii aia.

| ȘtefiȘtef a răspuns:

Tu ai un mare noroc: faptul ca ca esti mai la inceput. Incearca sa reduci treptat, nu o sa poti dintr-o data. Incearca sa fumezi 3, apoi 2, apoi 1... Apoi nici una. Sa nu te apuci de droguri prin acelasi mod. Succes!

| traficanta a răspuns:

Tu ai dreptate stiu ca ai gresit si e bine ca recunosti si vrei sa te lasi dar e mai bine totusi ca ai incercat acum cand esti mic ca sa poti sa le lasi ca daca erai mai mare nu mai puteai sa le lasi.deci multa ambiitiee gandeste.te cat de devreme o sa mori si cum o sa ajungi din cauza la tigarile astea.si in mintea ta cand ei se apuca sa fumeze tu zici pur si simplu " nu vreau ma " si gata.iti gasesti alte lucruri de facut cand ei fumeaza.tu mesteci guma na sau ii tii de vorba si incearca sa.i convingi si pe ei sa se lase.succes.

| Deea4ever a răspuns:

In primul rand nu mai FUMA
in al 2-lea rand gandeste-te ca e spre binele tau indeparteaza-te usor de ei adica. fara sa isi dea seama! happy ALtfel te vor uri si mai rau! si vor face tot posibilul sa iti faca mult rau nu le spune asta! zi-le doar ca te-ai lasat de fumat sau stai mai mult ca ceilalti 20% care au mai ramas happy