| Etro a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Sunt foarte rea la mate și aș vrea să mă îmbunătățesc. Nici macar de-un 6 nu ajung. Am facut pregătire însă dupa aceea uit repede. Am ramas cu materia in urma de prin clasa a 6a.acum sunt întra 8a si ma gândesc la un viitor bun. Aș vrea să dau la mate info dar nu știu mte si chiar as vrea sa învăț. Daca aveti vreun sfat va rog Ajutați-mă

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La matematica, pregatirea se face prin MULTE exercitii rezolvate, siplimentar manualului.
Exista o culegere de probleme de matematica pentru clasele 5-8 (Gheba), care te pregateste perfect, daca rezolvi din el TOATE PROBLEMELE, incepand cu prima si pana la ultima!
https://www.voci.ro/......e-V-IX.pdf
Descarc-o si pastreaz-o cu mare grija!
Este "Biblia" matematicii si o vor putea folosi si copii tai, cu succes, daca o pastrezi.

| sierra1 a răspuns:

"Am facut pregătire însă dupa aceea uit repede... vreun sfat "

e simplu dar obositor: exerciții la greu!

| NLS a răspuns:

Acum termini clasa a 8-a?
Daca da, poti sa uiti de mate-info, in conditiile in care nu treci de 6.
Nici eu nu straluceam la matematica in gimnaziu, neavand un profesor bun, insa in cazul meu a ajutat un an de meditatii pe clasa a 8-a, plus foarte multe exercitii suplimentare.

In ziua de azi ai asa ceva ca suport suplimentar, INSA AI NEVOIE DE TIMP pentru a exersa:
https://www.youtube.com/user/profuldemate/videos

| Anonima163333 a răspuns:

Salut!
Prima data, încearcă sa rezolvi un MODEL, și unde nu știi uita-te la rezolvare și urmărește pașii care trebuie parcurși pentru a rezolva corect problema. După ce ai făcut câteva subiecte, uită-te prin caietele de mate din clasele a 6a și a 7a și încearcă sa rezolvi problemele la care stii nu te descurci.
Daca vrei la mate-info, săptămânile astea trebuie sa muncești ENORM.

Mobilizează-te sa faci cel puțin 5 ore de exerciții pe zi, si încearcă sa iti fixezi niște noțiuni, mai ales la geometrie.

| Costellino a răspuns:

Rugaciune, multă rugaciune... Numai Dumnezeu ne poate lumina mintea. Am terminat clasa a 8-a cu media 6 si ceva... Am început să mă rog la Dumnezeu să imi lumineze mintea, sa ma ajute, si in clasa a noua am iesit al 3-lea pe clasă, clasa a zecea am ieșit al doilea si in clasa XI-a am iesit primul pe clasă. Chimia nu mi-a plăcut, si s-a întâmplat odată pe cand eram in clasa a 9-a sa mă asculte chiar pe mine care nu stiam nimic. Când m-am ridicat nu stiam ce sa zic, dar in mintea mea am spus :"Doamne ajuta-ma". Au inceput să imi vină in minte tot ce trebuia sa zic, imi treceau prin cap toate cuvintele ce ne predase profesorul inainte, și stiam exact ce trebuie sa zic. Am vorbit ca un chimist adevărat la tot ce mă întreba. Toată clasa se mira, apoi profesorul mi-a zis, bine, stai jos. Mi-a pus nota 6. Era o notă foarte bună având in vedere că la el notele incepeau cu nota 1 și maxima era 7. Când am luat loc mă miram și eu cum am raspuns și stiam că Dumnezeu mi-a ajutat. La sfârșitul anului trebuia sa dăm atestat la merceologie, si nu am învățat dar am luat caietul cu subiectele ce trebuiau învățate cu mine si in 10 minute insinte de a începe atestatul am citit random două pagini. Fiecare elev avea subiecte diferite, mie mi-a ca temă exact ceea ce citisem random cu 10 minute înainte. Mi-am adus aminte tot ce am citit in acel moment am scris non stop. Colegul meu se mira si mi-a zis după:"Ai zis ca nu ai învățat mincinosule" Si i-am zis : Nu mi-am învățat, am citit un pic din caiet inainte sa înceapă testul si chiar aceea mi-a căzut. Care era șansa, să imi cadă ce am citit si să imi aduc si aminte ca sa scriu? Dumnezeu exista, a făcut multe minuni pentru mine. In clasă ridicam mâna la mișto, după o vreme fiindcă nu ma mai puneau profesorii sa răspund, si dacă ma punea, gaseam eu ceva sa zic, mă ajutau și ei.Am un grup, daca vrei sa te inscrii https://www.facebook.com/groups/522873658049436/?ref=share