| Andrea39 a întrebat:

Am nevoie de cat mai multe detalii despre cu ce se ocupa un afacerist

3 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Afaceristul speculeaza, cumpara ieftin si vinde scump

| t1G3rH1 a răspuns:

Un om de afaceri, sau businessman, business man, businesswoman, business woman, este o persoană angrenată în business (afaceri), în particular în activități industriale, agricole, sau comerciale, cu scop de generare a venitului dintr-o combinație de capital (capital uman, capital financiar și capital fizic), care ulterior alimentează dezvoltarea economică și profitul. Un antreprenor este un exemplu de businessman. Deși termenul de obicei se referă la fondator, proprietar, sau deținător majoritar al acțiunilor, uneori termenul poate presupune pe cineva implicat în nivelul superior al managementului unei corporații, companii, organizații sau agenții.

| Bula a răspuns (pentru t1G3rH1):

Nu confunda un afacerist (bisnitar) cu un om de afaceri (business man)!