| DanutzzaMaria99 a întrebat:

Am nevoie de matematica daca vreau sa intru la arhitectura? matematica este materia pe care o urasc cel mai mult dar sunt buna la desen si as vrea sa dau la arhitectura. ce fel de matematica trebuie? geometrie sau ce? funda si vot

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da.geometrie.Incearca totusi sa-ti reconsideri sentimentele fata de matematica.Nu poti fi arhitect daca te pricepi doar la desen.

| ProfDeMate a răspuns:

Nu trata problema in usor. Matematica este esentiala pentru un arhitect. Sunt sigur ca depunand un efort minim poti elimina dificultatile pe care le intampini la matematica. Reconsidera total atitudinea fata de matematica, studiaza temeinic si cu siguranta vei deveni un arhitect, care peste ani va fi de mare renume.
Cu multa simpatie,
Prof De Mate

| AlexandraPink a răspuns:

Evident, matematica e foarte importanta in arhitectura. Mai ales geometria, pentru grafica happy Sa nu iti imaginezi ca daca alegi sa lucrezi in domeniul acesta o sa desenezi toata ziua, e important sa stii sa privesti in ansamblu, in spatiu, mai ales sa ai cunostinte de matematica.

| RusescuO a răspuns:

Sigur,ai nevoie de matematica(geomertie in special), dar nu trebuie sa fi olimpic dar nici sa nu ai habar de ea! Fundawinking

| SemicercPregatireAdmitereArhitectura a răspuns:

Vrei să devii student la Arhitectură?
Suntem cei care te vor ajuta să fii bine pregătit la admitere.
Intră și tu în Semicercul nostru! E deschis! Pregatirea se face in weekend, in Bucuresti, central, intr-o galerie de arta privata pe langa Gara de Nord
https://www.facebook.com/semicercarhitectura

Hai sa ne cunoastem :)
ECHIPA SEMICERC

| Karrma a răspuns:

Buna!
Din pacate iti trebuie matematica. In special geometrie. Te sfatuiesc sa mergi la cursuri de grafica in orasul tau, ii poti cere sfaturi profesoarei tale sau profesorului tau. happy
Matematica conteaza foarte mult in domeniul arhitecturii.
Succes!

| InYourDr3ams a răspuns:

Sall! Cu siguranta iti trebuie matematica, asta o stiu pentru ca si eu vreau sa devin arhitect. E nevoie sa te pricepi si la desen dar in principal la geometrie. sper ca te-am ajutat... plzzzz funda?

| CrisuuThau a răspuns:

Http://www.arh.upt.ro/

UITA-TE AICI SPER SA TE AJUTE

imi dai funda va rog :**