| dannydarkangel a întrebat:

Am nevoie de niste idei pentru un proiect... Trebuie sa scriu ceva despre Franta, ceva gen despre Turnul Eiffel, sau mancarea franceza...

3 răspunsuri:
| ADRIANA_1393 a răspuns:

Mancaruri frantuzesti pe intelesul nostru
Cateva specialitati culinare din Toulouse sunt cassoulet-ul Toulousain, un preparat pe baza de fasole si carne de porc, Saucisses de Toulouse, un tip de carnat aromatizat cu ierburi, garbure, o supa de varza si carne de pui si bineinteles nelipsitul foie gras, in general ficat de gasca, considerat o mare delicatesa in aceasta regiune.

Mai jos urmeaza sa vedem ce se ascunde sub denumirile altor preparate traditionale specifice regiunii Toulouse-ului.

Cassoulet toulousain- este o mancare traditionala frantuzeasca pe baza de fasole, carnati de Toulouse, carne de rata sau gasca (care ulterior a fost pastrata in propiai grasime- confit de canard), carne de porc. Numele ii vine de la "cassole", vasul de ceramica folosit la prepararea acestui fel de mancare.
Confit de canard- este un preparat ce consta in pulpa de rata ce a fost conservata in propriai grasime resultata din prajirea acesteia. Este o metoda folosita de secole pentru pastrarea indelungata a bucatilor de carne de rata, gasca sau chiar porc, existand si in Romania (carne de porc la galeata).
Couscous- contine granule din faina de grau care atunci cand este gatit devine pufos si usor (asemanator cu orezul). Couscous-ul este de obicei servit ca baza pentru carne sau tocanita de legume.

| Gabi1 a răspuns:

Cauta niste obiective turistice mai importante si niste monumente, muzee.etc
Spre exemplu poti sa scrii ceva despre Luvru, Arcul de triumf care este folosit ca model pentru cel din Bucuresti. Poti gasi multe lucruri despre monumente si obiective turistice in Franta.

| Anna_2878 a răspuns:

Despre Turnul Eiffel poti sa scrii cand sa construit si de cine, poti sa scrii de asemenea despre ce exista in interiorul lui. Uite cateva informati:
Elle est construite par Gustave Eiffel de 1887 à 1889.
Au 1er étage, à 57 mètres : restaurants, bar et salon de thé.
Au 2ème étage, à 115 mètres : restaurant, grill-room, bar, salon de thé et galerie inférieure vitrée.
Au 3ème étage, à 214 mètres : galerie supérieure ouverte.

Deasemenea pti sa scrii si despre "chateau de Versailles"...
Sper ca ti'am mai dat cateva idei!