| ☺♥Love♥☺ a întrebat:

Am nevoie urgent! Daca se poate chiar intr-o ora sau doua! Stie careva asezarea Marii Negre? Am cautat si in manualul de geografie si pe internet si in cel de Stiinte, dar nimic! Si asta e tema la romana! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Alex_7297 a răspuns:

@BarbieGirl ai fi mult mai de folos dacă i-ai da fetei linkul, nu dacă ai aburi-o că tu ai scris aia. Cât despre întrebare poţi găsi aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Neagr%C4%83. Ori laşi linkul aici ori compui tu un răspuns pertinent, este doar o părere, chiar sunt curios câţi "Stupid" primesc...

7 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

Marea Neagră este o mare din bazinul atlantic, situată între Europa şi Asia, care se învecinează cu Rusia, Ucraina, România, Bulgaria, Turcia şi Georgia. Prin Strâmtoarea Cherci se ajunge în Marea Azov, prin Bosfor în Marea Marmara, iar prin strâmtoarea Dardanele în Marea Egee şi deci în Mediterană. Ea este un rest al Mării Sarmatice şi prezintă o serie de aspecte unice în lume.

| denisa0906 a răspuns:

Suprafata? pozitie p harta? uite p harta : http://climatelab.org/@api/deci/files/222/=Black_Sea_map.png si ca suprafata Marea se întinde pe o suprafaţă de 423. 488 km²

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel si mie dar nu stiu nici eu n-am gasit nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre bratul cilia si halmeu

| gyo a răspuns:

Marea neagra este asezata in sud-estul romaniei
iar in europa este asezata tot in sud-est. :*

| missmarvel a răspuns:

MAREA NEAGRA este situata intre EUROPA si ASIA.scrie pe wikipediabig grin

| missmarvel a răspuns:

Polul nord este cel mai inalt punct al axei terestre iar majoritatea vietuitoarelor sunt albe pentru a se camufla mai bine si este situat in MAREA GLACIARA ARCTICA.am gasit pe wikipedia