| anonim_4396 a întrebat:

Am o carte de Evaluare Nationala la Matematica, contine sau nu toate lectiile necesare pentru examenul national?
Si mai am o problema: astazi am rasfoit niste lectii prin ea si nu am inteles absolut nimic ce pot sa fac?
Mentionez ca m-am lasat de invatat acum 2 ani si nu mai inteleg matematica.

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Citește și ce am scris eu pe aici :

http://www.tpu.ro/......-p-s-sunt/
și
http://www.TPU.ro/......au-fundoi/

Poate astea te vor ajuta, cu ceva.

Sunt diverse Enciclopedii de Matematică, și dicționare de Matematică unde poți să mai găsești explicații utile, ca să înțelegi despre ce este vorba.
Tot din manuale de matematică trebuie să înveți.
Eventual la BCS, sau la altă bibliotecă poți să te uiți pe cursuri de matematică de gimnaziu de pe vremea lui Ceaușescu, care manuale poate erau mai bine scrise, decât cele de azi.

Meditațiile de matematică știam că sunt pe bani.

| CaRamElLa05 a răspuns:

Cere ajutorul cuiva happy Si da sunt foarte multe exemple care le vei gasi in examenul national asa-ca studiaza macar fara a intelege multe atunci poti sa-ti amintesti cite ceva folositor.

| Gabriello02 a răspuns (pentru CaRamElLa05):

Nu prea am cui cere ajutorul, nu vreau doar sa trec de examenul national vreau o nota mare, invatatul nu e o problema pentru mine, pot invata mult mai bine decat restul colegilor, doar ca trebuie sa imi explice cineva, caci nu pot sa iteleg acele definitii complicate.

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru Gabriello02):

Atunci doar treci usor peste toata cartea si gata happy