| Errnesto a întrebat:

Am o intrebare, ce ar trebui sa fac pentru a ma putea transfera la colegiul militar Alexandru Ioan Cuza?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune cerere de transfer doar daca esti intr-o situatie dintre cele prevazute de art.146, alin. (2) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(2)Copiii personalului în activitate, decedat, rănit sau încadrat în grad de invaliditate conform legii, din următoarele categorii: cadre militare, militari angajaţi pe bază de contract, funcţionari publici cu statut special, în timpul sau din cauza serviciului militar, personal civil, se pot transfera, la cerere, din unităţile de învăţământ liceal sau postliceal din reţeaua Ministerului Educaţiei şi Cercetării în unităţile de învăţământ liceal şi postliceal din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, dacă îndeplinesc criteriile de recrutare şi au fost declaraţi „Admis" la probele de selecţie, în baza dosarului de candidat, conform reglementărilor specifice ministerului respectiv."

| sierra1 a răspuns:

Nu merge așa, acolo se intră cu EXAMEN

| NunuNini a răspuns:

La colegiile militare nu te poti transfera in timpul scolii. Acolo intri din primul an pe baza admiterii.