| Anayysss a întrebat:

Am o întrebare, daca sa spunem (SA SPUNEM) ca eu sunt minora si am un iubit major, poate sa-l bage la închisoare chiar daca si eu sunt de acord cu relatia?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate sa faca puscarie, fiindca tu ai doar 15 ani, iar legea te protejeaza fiind copil mic inca, pana la 16 ani, cand ai voie sa-ti dai acordul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde la ce se refera sintagma "iubit". Poti sa ai iubit sa ai chiar si relatii intime, dar nu poti parasi domiciliul fara incuvintarea parintilor si aprobarea autoritatii tutelare.
Eu unul m-as feri sa am relatii intime cu o minora peste 15 ani, chiar cu consimtamantul ei, deoarece se poate intoarce oricand si sa spuna ca nu si-a dat consimtamantul sau a corupto cu diferite promisiuni de avantaje, inclusiv ca se va casatori cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, singura problema daca parintii tai nu sunt de acord atunci ii pot creea probleme dar depinde si varsta ta Daca ai sub 15 ani e mai problematic legal, dar de la 15 sau 16 ani (nu mai stiu exact) nici politia nu mai mare ce sa faca decat daca se pune problema abuzului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copile proaste, nu stiti sa faceti o porție de cartofi prăjiți si va arde de relatie

| isemilia a răspuns:

Depinde de varste. Daca este de exemplu o fata de 11 ani impreuna cu unul de 40 atunci da. Daca este vorba de 17 ani si de 19 ani, nu.

| Dintrebare a răspuns:

Nu se intampla nimic. Nu se ajunge la inchisoare asa usor. Prima data cineva trebuie sa reclame situatia, se fac cercetari si de abia apoi se iau masuri.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nu, unless he's 30-40yo cred.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

De curiozitate, despre ce varste vorbim aici?

| AdrianPetru98 a răspuns:

Cam da.