| Karinutza369 a întrebat:

Am o intrebare in clasa a 5-a o sa am de ales dintre japoneza si informatica si nu stiu ce sa aleg? va rog ajutati-ma voi...am nevoie urgent de rspunsul acesta va rogg

Răspuns Câştigător
| mmary a răspuns:

Informatica cu siguranta...aceasta te poate ajuta foarte foarte mult pe viitor insa japoneza poti sa o alegi doar pentru curiozitatea si placerea ta insa nu ai ce sa faci cu ea.deci.informaticahappy funditapuppy dog eyes?:*

17 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Pai la ce ti-e buna japoneza? Invata informatica ca tot stai pe calculator! Invata limbaje de calculator!

| noktambul a răspuns:

Alege japoneza! Informatica o poti studia si aprofunda si prin metode alternative, inclusiv studiul individual. Daca ti se ofera sansa sa poti invata japoneza intr-un cadru adecvat (profesori competenti, plan de studiu corespunzator etc) nu pierde ocazia. Mai curand gasesti posibilitati de a studia informatica decat japoneza.

| pwp a răspuns:

Informatica!
te ajuta in viitor!

| GreenSky a răspuns:

Intr-adevar informatica iti ofere un viitor. Dar in momentul de fata japoneza este foarte cautata de exemplu in Germania.
Ai multe avantaje cunoscand o astfel de limba.
E alegerea ta, trebuie si sa te pasioneze.
Succes!

| Bii26 a răspuns:

Bună! Păi te sfătuiesc să alegi Info.
Este super cool să înveţi despre calculatoare.
Dacă îţi place japoneza poţi să mergi şi acolo. Dacă înveţi limba e super greu dar dacă faci istorie e OK.
Pa!

| princesshope a răspuns:

Te-asi sfatui sa alegi Japoneza pentru ca in timpurile de azi inseamna ceva sa stii o limba staraina

| Adriannae a răspuns:

Daca te pasioneaza limbile straine alegi si cultura nipona in general alegi limba japoneza, daca esti pasionata de informatica (calculatoare, ceva matematica) alegi informatica. Logic nu?big grin

| ciucalataaerata a răspuns:

Ce iti place mai mult? Japoneza sau Informatica?

alege ce iti place tie...nu ce te sfatuim noi sau ce ne place noua~~~alege materia la care crezi ca te descurci cel mai bine!winking

baftakiss

| BughY a răspuns:

Informatica

| meyou a răspuns:

Informatica

| LolaKissTheGirl a răspuns:

Informatica 100%. Japoneza n-o sa te ajute cu nimic in viata.

| AlinC a răspuns:

Depinde de tine. Ce iti place mai mult? Japoneza? Cultura lor sau informatica, ai o pasiune pentru ea. Si nu in ultimul rand la care te pricepi mai bine sau cat de cat.

| Awesome86 a răspuns:

Informatica(deoarece calculator iti trebuie oriunde si din clasa a V japoneza e greu si asa e greu ca faci franceza. Asta e parerea mea!

| Byuuu_1417 a răspuns:

Pai sa spunem asa : japoneza o sa vezi mai incolo ca este foarte grea pe de alta parte informatica te va ajuta si mai incolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informatica. normal app am gasit un site ft fain cu compuneri http://cenacluljj.wordpress.com/eminescu/. e site-ul unde un cenaclu isi posteaza creatziile. uitatzi-ve sh voi!

| iulia_3388 a răspuns:

Mai bine alegi informatica pentru ca este de viitor si o sa te ajute(la ce ti-ar folosi japoneza ma roog decat daca vrei sa te duci in japonia)sper ca te-am ajutat

| Karinutza369 explică:

Va multumesc pentru aceste raspunsuri in acest moment am tras concluzia ca m-ar ajuta mai mult informatica decat japoneza+ japoneza nu prea ma pasioneaza si nu e o limba care se foloseste in multe tari se foloseste doar in japonia si nu prea ma pasioneaza aceasta limba deci o sa aleg informatica va multumesc incaodata pentru raspunsuri