| Alexandrionelu a întrebat:

Am o întrebare la care nu găsesc raspunsul: De ce s-a destrămat URSS-ul?
Adică din câte știu eu nu a fost nici o revoluție, lovitura de stat, puci, război, etc. Este ciudat cum un imperiu s-a destrămat aparent din nimic, nu?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta m-a mirat si pe mine mereu,parerea mea este ca economic vorbind comunismul este un esec,nu se promoveaza concurenta,tehnologia,stiinta,inovatia,se facea multe dar de calitate proasta,in comunism daca eram inca ne uitam la tv alb-negru, plus multe alte lucruri,democratia aduce mult mai multe lucruri pozitive umanitati decat comunismul,plus ca comunismul nu a fost comunism si un sistem de control in masa, nu erai egal cu ceasca, asta insemna egalitate absoluta, solutia era ce a facut china dar se pare ca rusia nu a gasit solutia asta si sa auto-distrus singura, in Romania a fost teatru, haos fiind singura tara latina sa petrecut in stil latin primitiv, violent

| Elelei a răspuns:

Presedintele lor de atunci, Gorbaciov, a fost de acord cu facatura americanilor. Noi ca prostii ne-am lasat manipulati si am iesit in strada, crezand ca asta vrem. La ei, Gorbaciov a batut palma cu americanii. Nu a fost nevoie de "revolutie" (ca si in Cehoslovacia, vad ca asta nu stii) pentru schimbarea regimului si dezmembrarea unei natiuni.
Apropo, stii ca atunci au vrut sa dezmembreze si Romania?
Si sa mai crezi ca rusii si americanii sunt dusmani! Ei doar joaca un teatru pentru a putea manipula alte popoare, pe care le tin in teroare de frica unui razboi; drobul de sare.

| Stavi_Alex_1987 a răspuns (pentru Elelei):

Interesant ce zici. Cand eram mai mic, bunica mea a zis ca cu 2 zile inainte de revolutia de la noi, i s'a spus sa nu se duca la munca (lucra in Bucuresti, pe langa Intercontinental) Deci s-a vrut scaparea de Ceasca, ca avea prea mult pentru el, pentru noi, iar altii voiau ce avem noi (sau cat mai avem azi). Zic bine ce zic? Multam

| Elelei a răspuns (pentru Stavi_Alex_1987):

Se voia scaparea de Ceausescu. Dar nu populatia ci cei din afara. Scapasem de datorii si ar fi vazut lumea ca se putea trai mai bine in comunism decat in capitalism.
Uite acum aflu ca se stia si in tara ca urma ceva. Mie mi-a povestit cineva ca primise scrisoare din Germania federala ca urma ceva (nu putea scrie clar, se temea de verificare si Securitate) si ca daca vrea o ajuta sa fuga inainte de a se intampla. Dar tipa nu a inteles decat dupa ce a fost "revolutia".
Da, altii voiau ce aveam noi. Si ne cam iau azi totul.

| Alexandrionelu explică (pentru Elelei):

Dacă americanii au avut un rol atât de important în "revoluția" din România, atunci de ce nu au ales sa preia puterea un președinte pro-america în locul lui Iliescu, care a făcut facultatea la Moscova și a ocupat funcții importante și în regimul ceaușist?

| Elelei a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Si ce daca a facut scoala la Moscova? Acolo a fost trimis dar simpatiile lui pot fi altele. Habar nu ai cate fețe au cutrele astea care stiu sa ne manipuleze bine.

| Alexandrionelu explică (pentru Elelei):

Hai, fi serioasa! Iliescu e comunist pana în măduva oaselor. Eram suficient de mare încât sa îmi aduc aminte de tot ce s-a întâmplat.în cele 3 mandate ale lui.