| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare.La examen la romana daca scrii la ex 5 AT sau PP după ce transcrii propoziția e corect? Pentru că la simulare așa am făcut și nu mi s-a scăzut

Răspuns Câştigător
| nonamehaha a răspuns:

Normal ca ti se scade. De unde sa stie ei ce prescurtare e aia? Eu de exemplu cand ma uit la AT si PP nu stiu ce semnifica. La simulare nu ti s-a scazut, deoarece te mai cunosc profesorii si sunt de la tine din scoala dar profesorul de roman ar fi trebuit sa iti faca o observatie. Profesoara noastra de romana din clasa a 5-a ne-a zis ca la niciun examen nu se prescurteaza si nici la testele/tezele ei sa nu prescurtam. Si are dreptate femeia. Bafta oricum!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar dacă ala era felul propoziției, o sa îți scadă pentru ca nu se prescurteaza la examen.