| Mihai0015 a întrebat:

Am o intrebare legata de bacul la matematica.

Cand iti cere sa determini catul si restul impartirii polinomului f la polinomul x-1(e doar un exemplu) ai voie sa faci impartirea asta pe foaia de examen sau trebuie pe ciorna si dupa aceea treci doar catul si restul pe foaie?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Impartirea se va face pe foaie.
Poate te deruta faptul ca impartirea polinoamelor este un fel de schema, insa trebuie sa se vada ca stii sa o faci. E la fel ca si cu Schema lui Horner, se face pe foaie, sa se vada de unde ai dedus.
Cand vine vorba de impartirea a doua numere, se poate face pe ciorna.

2 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Trebuie să faci toate calculele pe foaia de examen; altfel nu primești punctajul sau dacă primești, primești foarte puțin.

| Anon31241212 a răspuns:

Pe foaie trebuie tot ca sa vada ca nu ai copiat. Succes!