| Rizer a întrebat:

Am o intrebare si va rog sa-mi raspunda cei care stiu!
Am de facut o lucrare la seminar, la nota de subsol pun autorii, cartile si editurile cu anii si paginile... dar de exemplu daca ultimul autor se repeta si la punctul 2 de la nota de subsol cum scriu? I scriu din nou autorul editura, etc sau scriu Idem?
Ca daca o luam logic idem inseamna tot si ar intra si ceilalti autori dar eu am nevoie sa fie numai ea, o mai repet in ca odata?
Vre-un profesor pe aici sa-mi explice daca se poate?

2 răspunsuri:
| reflection13 a răspuns:

Daca se repeta autorul, opera si doar paginile difera scrii:
idem, op. cit., pp.
Daca se iei citate diferite dar care sunt cuprinse in aceeasi pagina scrii doar Ibidem.