| lilika_9021 a întrebat:

Am o itrebare:In ce an sa numit Anglia, Marea Britanie?

Răspuns Câştigător
| RaLuX_5234 a răspuns:

Anglia nu este sinonim cu Marea Britanie!
Multi tind sa creada asa, dar acest lucru este incorect si-i afecteaza pe scotieni, galezi şi nord-irlandezisad
Acum sa-ti raspund la intrebare:
In 1707, Anglia a fuzionat cu Scoţia si au dat nastere Regatului Marii Britanii.Pana atunci, Anglia fusese un regat independent, Regatul Angliei.

2 răspunsuri:
| Gândac a răspuns:

"Anglia (în engleză England) este cea mai mare și cea mai dens populată țară din Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord. Până în anul 1707 Anglia a fost un regat independent, Regatul Angliei. În 1707 acesta a fuzionat cu Scoția, dând astfel naștere la Regatul Marii Britanii.
Pentru unii, Anglia este sinonim cu Marea Britanie sau chiar cu Regatul Unit, lucru care însă este incorect și-i atinge pe scoțieni, galezi și nord-irlandezi."
-Sursă:Wikipedia
Deci, niciodată. Sau interpretând altfel, în anul 1707, când a fuzionat cu Soţia.
Sper că te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns: