| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema! sunt in clasa a 7 a si sunt varza la chimie, dar asta nu pentru ca as fi eu grea de cap, ci pentru ca profa noastra preda rau de tot! deci am o intrebare: maine dam test din MASA MOLECULARA, calcule stoechiometrice si determinarea cantitatii de elemente dintr-o substanta compusa! cum sa aflu: in cate grame acid fosforic se vor gasi 4 moli de atomi de fosfor? cum sa aflu? plz! e urgent! dau funda daca e cu explicatii! si, daca se poate, sa fie si raspunsul!

Răspuns Câştigător
| Lamaitzza a răspuns:

Pai rezolvarea : folosesti regula de 3 simpla si vine :
1 mol...98 g
4 moli...x g
_________________
x = 98 x 4
________= 392 g. asta e rasp, trebuie doar sa folosesti acea formula dar banuiesc ca sunt mai multe metode,oricum rasp este acelasi, sper sa fie bine, succes!

2 răspunsuri:
| SupPeeps a răspuns:

Calculele stoechinometrice, daca nu gresesc ar trebuie facute la sfarsit de clasa 8-a, deci...

| scumpikxa a răspuns (pentru SupPeeps):

De fapt, se fac chiar la inceput. E prima lectie din clasa a 8-a. Nu te mai da destept ca obtii efectul opus.