| 90210 a întrebat:

Am o mica problema si nu stiu ce sa fac. Am terminat lucrarea de licenta si am verificat-o cu programul de plagiat si imi apare ca am luat din Google Books, dar eu am luat doar din carti normale si am specificat sursele. Stiti cumva ce pot sa fac in legatura cu asta?

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Iti apare asa pentru ca ai mai mult de 5 cuvinte consecutive luate identic din acele surse, fara sa le modifici. Incearca sa dai acele citate intre ghilimele sau sa le scurtezi. Chiar nu merg evitate? De ex daca ai de citat un studiu, poti spune ca X si colaboratorii au facut studiul y care a evidentiat... si aici povestesti tu, fara sa citezi din carte si nu mai e plagiat

| sierra1 a răspuns:

Citate in ghillimele și sursa indicată?

las-o așa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, nu este cazul să faci nimic, dacă ai specificat de fiecare dată sursele.

| Catrice a răspuns:

Pai dacă cărțile alea sunt și acolo asta e.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca ai posibilitatea incearca si un alt program de plagiat si poate sa mai inversezi putin cuvintele in frazele care au fost gasite ca fiind din google books apoi sa mai incerci sa vezi daca apare la fel.

| 90210 explică (pentru Aasdfghj):

Problema este ca avem voie sa folosim un singur program de plagiat si trebuie sa trimit raportul de plagiat doar de la acel program. Nu prea am cum sa inversez cuvintele pentru ca sunt citate...