| AdaAlexandra1461 a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu primele doua declinari ale limbii latine. La prima, din cate am inteles cuvintele in dictionar sunt urmate de terminatia specifica cazului genitiv ceea ce inseamna substantivul la caz genitiv.
Dar la cea de a doua declinare, in dictionar cuvintele sunt urmate si de -i, -a, -um, -i este, la fel, terminatia pentru cazul genitiv, dar la celelalte substantive la care apar -a si -um? Ce inseamna acestea?

2 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Regula asta cu genitivul e pentru substantive si intr-adevar le recunosti declinarea dupa terminatiile -baie/-i/-is/-us/-ei (pe tine te intereseaza doar primele 2 momentan din cate vad). Ce ai gasit tu cu "-a" si "-um" e la adjective, "-a" fiind terminatia pentru feminin (pe acestea le declini dupa declinarea 1) si "-um" pentru neutru (aici folosesti declinarea a 2-a).

| AnastasiaK a răspuns (pentru AnastasiaK):

Mda, eu am scris "a.e"(fara punct, dar daca nu-l pun iar se schimba) nu "baie", dar vad ca "profesionistii" de la TPU au insistat sa modifice automat pentru ca parea greseala de scriere laughing